Химиялық реакция типтері. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 81В Заттардың формуласы және химиялық реакция теңдеулері | Мектеп: | |||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Химиялық реакция типтері | ||||||||||||
Оқу мақсаты | 8.2.2.1 –химиялық реакцияларды әрекеттесуші және түзілген заттардың саны мен құрамы арқылы жіктеу | |||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар білу керек: -химиялық реакцияларды әрекеттесуші және түзілген заттардың саны мен құрамы арқылы жіктеу; Көптеген оқушылар білу керек: -химиялық реакциялардың белгілі бір түрін анықтау; Кейбір оқушылар білу керек: -химиялық реакцияның барысын болжау. | |||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер: химиялық реакцияларды әрекеттесуші және түзілген заттардың саны мен құрамы арқылы жіктей алса; қосылу реакциясын біледі және теңдеуін жазса; айырылу реакциясын біледі және теңдеуін жазса; орын басу реакциясын біледі және теңдеуін жазса; алмасу реакциясын біледі және теңдеуін жазса; химиялық реакцияның барысын болжаса. | |||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар химиялық реакциялардың типтерін ауызша сипаттайды. Химиялық реакция типтері, қосылу, айырылу, орын басу және алмасу реакцияарын әрекеттесуші және түзілген заттардын саны мен құрылысы бойынша жіктеуге болады. Егер реакцияға түссе ….., онда …..түзіледі. | |||||||||||
Құндылықтар | Өмір бойы оқып білім алу. | |||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика –атом құрылысы. Математика – теңдік (химиялық теңдеулерде коэффициенттер қою үшін). | |||||||||||
Алдыңғы білім | 7.4А және 8.1А бөлімнен сутегі атомдарының құрылымын білу. Нөлдік қосынды әдісі және валенттілік арқылы заттың химиялық формуласын табу. | |||||||||||
Пайдалы сілтемелер | http://www.nature.com/scitable/knowledge/library/the-conservation-of-mass-17395478 | |||||||||||
Cабақ барысы | ||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) | Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Тақырып химияны одан әрі оқу үшін өте күрделі және өте маңызды болғандықтан, біз оны ұйымдастырушылық сәттен кейін бірден бастаймыз. Сабақ дәріс-түсіндірме түрінде жасалады. | |||||||||||
Жаңа тақырып: 1- бөлік (28 мин) Қосылу реакциясы жайлы өздері дәптерлеріне жазып алады Тақтада жеке жұмыс 8-9 мин |
|
| ||||||||||
Сабақтың соңы Рефлексия (1 мин) |
|
| ||||||||||
Үй тапсырмасы ( 1-2 мин) | Химиялық реакциялардың әрбір түрі үшін 2 теңдеулер жазыңыз. Үй тапсырмаларын дифференциациялаумен бөлісу. Әр топқа айналамыздағы химиялық реакцияға демонстрация экспериментін дайындау. | химиялық теңдеулерімен берілген таратпа қағаздар. | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Сабақ барысында едәуір қабілетті оқушылар қиындық көріп тұрған оқушыларға көмек көрсете алады. Мұғалім жұмыстың орындалуын бақылайды, қажет болған жағдайда көмектеседі. | Тест нәтижелері бойынша оқушылар мини тақтайшаларға жазып жауап береді | ҚЕ сақтап жұмыс істеуді қамтамас ету. Қызығушылықтарын арттыру,шаршағандарын азайту және басу үшін тапсырмаларды орындау түрлерін өзгертіп отыру. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | ||||||||||||
Бұл бағананы сабақ туралы ойларыңызға пайдаланыңыз. Өзіңіздің сабағыңыздағы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? | ||||||||||||
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? | ||||||||||||
Жеткізбесе, неліктен? | ||||||||||||
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? | ||||||||||||
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? | ||||||||||||
Жалпы баға | ||||||||||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу |
Қалыптастырушы бағалау
Оқушының аты-жөні сынып 8 күні | |||
Раздел/Тема 8.1В Типы химических реакций | |||
Оқу мақсаты 8.2.2.1 –химиялық реакцияларды әрекеттесуші және түзілген заттардың саны мен құрамы арқылы жіктеу | |||
Ойлау қабілеттерінің деңгейі: Білу және түсіну,қолдану | |||
Бағалау критерийі: Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
| |||
Тапсырма 1
c) СаСО3 →
е) СаО + Н3РО4 → | |||
Бағалау критерийі |
| ||
- химиялық реакцияларды әрекеттесуші және түзілген заттардың саны мен құрамы арқылы жіктейді |
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?