Химиялық формулалар. Заттардың формуласы бойынша салыстырмалы атомдық массасын есептеу. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.3С Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым формула

Мектеп:

ХББ НЗМ Алматы қ.

Күні: 20.03.17

Мұғалімнің аты-жөні:

Жайлаубаева Ш.Е.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Тема урока

Химиялық формулалар.

Қосылыстың салыстырмалы молекулалық массасын формула бойынша есептеу

Сабақ түрі

Жаңа материал игеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • элементтердің атауларын және олардың қосылыстағы атомдық қатынастарын қолдана отырып бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс жаза білу
  • зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеу

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • формулалары берілген бинарлы қосылыстарды атау,
  • қосылыстағы атомдар ара қатынасы әрқашан 1:1 бола бермейтінін білу,
  • салыстырмалы молекулалық массаны есептей алу.

Кейбір оқушылар:

  • уш және одан да көп атом түрінен тұратын заттың салыстырмалы молекулалық массасын есептеу,
  • Ағылшын тілінде салыстырмалы молекулалық массаға анықтама бере алады.

Жетістік критерийлері

  • бинарлы қосылыстарды дұрыс атайды
  • зат формулаласын дұрыс жаза біледі
  • заттың салыстырмалы молекулалық массасын есептей алады

 Тілдік мақсаттар

 

Атомная масса

Атомдық масса

Atomic mass

Молекулярная масса

Молекулалық масса

Molecular mass

Элементы

Элементтер

Elements

Соединение

Қосылыс

Compound

Соотношение

ара-қатынас

Ratio of atoms

Масса вещества

Зат массасы

Mass of substance

Хлорид

Хлорид

Chloride

Оксид

Оксид

Oxide

Водород

Сутегі

Hydrogen

Кислород

Оттегі

Oxygen

Азот

Азот

Nitrogen

Хлор

Хлор

Chlorine

Вода

Су

Water

Сульфид

Сульфид

Sulfide

Қажет тіркестер:

Берілген заттығ құрамында ... элемент металл, ал ... элемент бейметалл болып табылады.

Салыстырмалы молекулалық масса ... атомдардың қосындысына тең.

Құндылықтарды дарыту

Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауаптылықты еліміздің территориясында Периодтық жүйедегі барлығы дерлік химиялық элементтредің кездесетініне көз жеткізу арқылы

Пәнаралық байланыстар

Математика – есептеулер жүргізу

АКТ қолдану дағдылары

«Джигсо» стратегиясын қолдану арқылы оқушылардығ академиялық тіл ін жаұсартуына себеп жасау, критикалық ойлау дағдыларын қалыптастыруға жағдай жасау.

Бастапқы білім

7.1 Элементтер, қоспалар, қосылыстар

7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Организациялық момент.

- Амандасу.

- Оқу мақсаттарымен таныстыру.

- Бағалау критерийлері

Білім тексеру:

«Бинго» ойыны

Әрбір оқушыға 2 бос карточкадан үлестіріліп, олар әр қайсысына Са-ға дейнігі 20 элементтерді жазулары тиіс. кейін қаптан атомдық массаға (не кестедегі орнына) тең сандар шыға бастайды, алғашқы толтырған екі-үш балаға жұлдызша не кампит беру

Презентация

https://prezi.com/xnrjj6f2qhko/presentation/ орыс тілінде

Қосымша 1

Сабақтың ортасы (1)

11-20 мин

21-25 мин

26-32 мин

«Brain storming»

  • қосылыс деген не?
  • Оттегі мен көміртегі атомдарынан тұратын қосылыс құрып қөріңіз.
  • Бұл қосылыста атомдар ара қатынасы 1:1 тең емес екеніне назар аудару.
  • «Көміртегі дикосиді» ұғымын енгізу
  • СО формуласына тоқталу (көміртегі монооксиді)
  • Судың формуласын құрыңыз.

Оқушылар көмірқышқыл газының формуласын біледі. Оның аталуы «көмітегі диоксиді», себебі құрамында 2 атом оттегі бар. Олай болса, «көміртегі моноооксидінің» (егер «моно» =1 болса) формуласын жазып көруін сұраңыз. Сандардың төменгі индекс ретінде жазылуына назар аудару керек!

Зат атауын жазу алгоритмі:

  • Алдымен металдар, кейін бейметалдар жазылады
  • Бинарлы қосылыстарды оқыған кезде, элементтің латын атауының жанына ИД жұрнағы жалғанады (мысалы, хлорид, сульфид, оксид, т.д.)

Кесетені толтыру қажет!

Активити 1.

«Жұбын тап»

Әрбір оқушы интерактивті тақтаға шығып, зат формуласы мен атауы арасында сәкестікті табады

Қосымша 2

(ақ планшеттерді қолданыңыз)

Қосымша 3

Қосымша 4

(ақ планшеттерді қолданыңыз)

http://learningapps.org/display?v=pii2qu61j17

Сабақтың ортасы (11)

33-45 мин

46-60 мин

61-70 мин

71-76 мин

  • С.а.м деген не.?
  • С, Н, Са, О, К үшін с.а.м

ТЖ: «с.а.м табу»

Әрбір топқа молекулалық массаны анықтау үшін бір-бір формуладан беріледі., олар заттың массасын есептеу жолын ұсынулары керек.

ТЖ 1: N2O3

ТЖ 2: SO3

ТЖ 3: H2O

Мазмұндық карточкалар арқылы топтарға бөлініп, өздігінен салыстырамалы молекулалық массаны есептеу жолдарын қарастырады.

CaCl2

P2O5

HCl

H2SO4

CaCO3

CO2

SO2

CuO

PbO

Активити «Матрица» (ТЖ)

Әрбір топ берілегн матрицамен ойнайды. Топтың әрбір мүшесі кез клген затты алып, оның с.м.м есептеу жолын және жауабын оқиды, қалғандары тексереді.

Қалыптасытырушы бағалау

Әрі қарай оқытуды жалғасытру үшін қалыптастырушы бағалау жүргізіледі

Improve your vocabulary

(дифференциация ретінде А деңгейіндегі оқушылар үшін)

Қосымша 5

Қосымша 6

https://learningapps.org/display?v=p21nwi63t17

Сабақтың соңы

Үй тапсырмасы

5 мин

Калий хлориді, кальций дихлориді және алюминий трихлоридінің салыстырмалы атомндық массаларын есептеу

Рефлексия

Қимылдар

Қосымша 7

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық дифференциация, әрбір топқа әр түрлі заттар беріледі және оқушылар оларыдң салыстырмалы атомдық массаларын есептеулері қажет. Оқушылар топта және өздігінен жұмыс жасайды сабақ басында жұптасып жұмыс жасауларына болады (бір-біріне көмек көрсету үшін)

Оқушылар топтық жұмысб жеке жүмыс және тақтаға шығу барысында, ҚБ кезінде бағаланады№

Қосымша 8

Денсаулыұты сақтау технологиялары. Салыстырмалы молекулалық массаны ең жақсы түсндерген топқа саляют ату

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша 1

«Бинго»

Оқушы үшін:

Қапта (оқытушы үшін)

1

4

7

9

11

12

15

16

19

20

23

24

27

28

31

32

35,5

40 (39,948)

39

40 (40,078)

Қосымша 2

Зат формуласы

Зат атауы

SO2

SO3

NO

NO2

Қосымша 3

Қосымша 4

Зат формуласы

Зат аталуы

K2O

Al2S3

CaO

NaH

MgCl2

Қосымша 5

«Мазмүндық карточкалар»

Топқа бөліну

Группа 1

Группа 2

Группа 3

С

О

N

12

16

18

көміртегі

отегі

азот

№6

№8

№7

Қосымша 6

ҚБ

Сабақ тақырыбы

Химиялық формулалар.

Қосылыстың салыстырмалы молекулалық массасын формула бойынша есептеу

Оқу мақсаты

  • элементтердің атауларын және олардың қосылыстағы атомдық қатынастарын қолдана отырып бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс жаза білу
  • зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеу
        • Кестені толытырыңыз:

Берілгені

Формула

Атауы

Кальций : хлор (1:2)

Алюминий : оттегі (2:3)

Сутегі : фтор (1:1)

Натрий : азот (3:1)

        • Келесі заттардың салыстырмалы молекулалық массалырн есептеңіз:
  • HCl:________________________________________________________________________
  • K2S:________________________________________________________________________
  • Na2O:_______________________________________________________________________
  • H3PO4:______________________________________________________________________

Ойлау дағыдыларының деігейі

Білу және түсіну. Қолдану

 Бағалау керитерийі

Дескрипторы

  • бинарлы қосылыстарды дұрыс атайды
  • формуласы берілген бинарлы қосылысты атай алады,
  • зат атауы бойынша бинарлы қосылстың формуласын жаза алады.
  • зат формулаласын дұрыс жаза біледі
  • элементтік ара-қатынас бойынша зат формуласын жаза алады.
  • заттың салыстырмалы молекулалық массасын есептей алады
  • екі не одан да көп элементтен тұратын заттың салыстырмалы молекулалық формуласын есептей алады.

Қосымша 7

Рефлексия «Қимылдар»

Тақырыпты түсіндім

Әлі де жұмыс жасау керек

Түсінбедім

Қосымша 8

Бақылау парағы:

Оқу мақасттары

  • элементтердің атауларын және олардың қосылыстағы атомдық қатынастарын қолдана отырып бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс жаза білу
  • зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеу

Дағдылар

Білу және түсіну. Қолдану

Бағалау критерийлері

  • бинарлы қосылыстарды дұрыс атайды
  • зат формулаласын дұрыс жаза біледі
  • заттың салыстырмалы молекулалық массасын есептей алады
  • ҚБ

Оқушы

Ф.И. О

Бағалау критерийлері

1

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?