Салыстырмалы атомдық масса. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.3С Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым формулалар

Мектеп: НЗМ ХББ қ. Алматы

Күні: 20.03.2017

Сынып: 7

Мұғалімнің аты-жөні:

Омарова А.К.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Салыстырмалы атомдық масса

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • 7.1.2.9 жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну
  • 7.1.2.10 табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массасы бөлшек сан болатындығын түсіну

 Сабақ мақсаттары

  • Элементтертердің басым бөлігі изотоптардың қоспасы түрінде кеседесетінін түсіну
  • Элементтің изотоптық құрамы бойынша салыстырмалы атомдық массаны есептей алу
  • Преиодтық кестені қолдана отырып, элементтердің салыстырмалы атомдық массаны табу және бүтін санға айналдыру.

Бағалау критерийлері

  • Элементтертердің басым бөлігі изотоптардың қоспасы түрінде кеседесетінін түсіндіреді
  • Элементтің изотоптық құрамы бойынша салыстырмалы атомдық массаны есептей алады
  • Преиодтық кестені қолдана отырып, элементтердің салыстырмалы атомдық массаны табады және бүтін санға айналдырады.

 Тілдік мақсаттар

 

Казақша

орысша

ағылшынша

Зат

Вещество

Substance

Атом

Атом

Atom

Элемент

Элемент

Element

Изотоптар

Изотопы

Isotopes

Салыстырмалы атомдық масса

Относительная атомная масса

Relative atomic mass

Массалық атом бірлігі

Атомная единица массы

Atomic mass unit

хлор

хлор

chlorine

мыс

медь

copper

көміртек

углерод

carbon

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Топта бірін-бірі құрметтеу

Бағалаудың айқындылығын қамтамасыз ету

 Пәнаралық байланыстар

Математика – салыстырмалы атомдық массаны есептеу

 АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақта оқушылар қандай АКТ дағдыларын дамыта алатынын көрсетіңіз

Бастапқы білім

7.2А Атомдар. Молекулалар. Заттар. 7.3В тарауынан Периодтық кестені пайдалана біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың барысы

Уйымдастыру кезеңі

(2 мин)

  • Сәлемдесу
  • Оқушыларды түгендеу

Сыныпты топқа бөлу. Картамен топқа бөлу

Қосымша 1

Тапсырма 1

(5 мин)

Мұғалім мен оқушының іс-әрекеті

Мұғалім алдын өтілген материалдарды 7.1.2.5 атом құрылысын сипаттау, 7.1.2.8 элементті атауы бойынша және оны атомы құрамындағы бөлшектер саны бойынша сипаттау оқу мақсаттары бойынша сұрауды топтарда ұйымдастырады

Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді

  • Атом неден тұрады?
  • суретте берілген моделі бойынша химиялық элементті анықтаңыз.
  • жұмыс парағындағы кестені толтыру

Топтар бірін-бірі бағалайды

Мұғалім оқушылардың қиналатын тұстарын анықтау үшін бақылау парағын толдырады

Презентация

Слайд 2-4

Қосымша 2

Қосымша 3

Қосымша 4

Қосымша 5

3 мин Сабақтың және оқу мақсаттарын қою

Презентация

Слайд 7-10

Сабақтың ортасы

Жаңа материалды игеру

Тапсырма 2

(5 мин)

Пікір алмасу

Мұғаліммен оқушының әс-әрекеті

Изотоптар дегеніміз не?

Топтықта талқылаңыздар

Протон тобы: Сутектің изотптары

Нейтрон тобы: Көміртектің изотоптары

Электрон тобы: Хлордың изотоптары

Оқушылар:

Берілген суретттер бойынша топтар өз тұжырымдарын стикерге жазып, топпен стикерлерін ауыстырады. Жауаптарды талқылап, соңында дұрыс жауаппен салыстырады.

Презентация

Слайд 14-16

Тапсырма 3

(3 мин)

(5 мин)

(5 мин)

Тапсырма 4

(5 мин)

Тапсырма 5

(5 мин)

Мұғалім мен оқушының іс-әрекеті

Сұрақты топта талқылау

Неге салыстырмалы атомдық масса бөлшек сандар түрінде жазылады?

Топтардың жауаптарын тыңдап болған соң әр топқа салыстырмалы атомдық массаға қатысты мәтін беріледі

Оқушыларға:

«Салыстырмалы атомдық массадағы изотоптардың арақатнасын есептеу» видео көрсетілімді көру арқылытекстегі бос орынды мағынасына сай толтыру

Қалыптастырушы бағалау

Топтық жұмыс

  • Кім жылдам

Белсендіру

  • Жұбыңды тап.

Интерактивті тақтада орындалады

Ресурстар

Қосымша 6

http://www.youtube.com/user/EducatorVids?v=e-57OMS51tI&feature=pyv&ad=8624610908&kw=isotopes

Қосымша 7

Қосымша 8

Презентация

Слайд 27-28

http://learningapps.org/display?v=pyi3t53sj17

Сабақтың соңы

Үй жұмысы

(2 мин)

Оттектің изотоптары 16 және 18 салыстырмалы атомдық массасын есептеңіз

Рефлексия

Сөйлемді аяқтаңыз

Презентация

слайд 28

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топты саралау әр топқа әртүлі изотоп берілді.Оқушылар топта сосын жеке жұмыс жасайды

Топтық бағалау парағы, Қалыптастыруша бағалау, Мұғалімнің бақылау парағы

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Арқаға массаж жасау. Жұпта орындалады. 1 минут бір оқушы жасаса, келесі 1 минутта келесі оқушы жасайды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша 1

Қосымша 2

Суретке қарап, элементтердің

периодтық кестесін пайдалану

арқылы, суретте қандай химиялық элементтің моделі берілгенін және оның массалық санын анықтаңыз.

Жауабы:

Суретте реттік нөмірі 5 химиялық бор элементінің моделі берілген.

Қызыл шар – протон, сары шар - нейтрон

массалық сан (А) = протондар саны (Z) + нейтрондар саны = 5протон + 6 нейтрон = 11.

Қосымша 3

Тілдік мақсаттарды дамыту және бағалау

Топтық жұмыс парағы

Химиялық

элементтің ағылшынша

атауы

Химиялық

элементтің

таңбасы

Химиялық

элементтің қазақша

атауы

Протон саны

Нейтрон саны

Электрон саны

hydrogen

lithium

chlorine

carbon

Қосымша 4

Топтық жұмысты өзара бағалау критерийі

Бағаланатын оқушының аты-жөні:_______________________

Бағалаушы оқушының аты-жөні: ________________________

Мүмкін болатын балдары

Алынған балы

Оқушы

Топтағы өзінің барлық міндетін уақытылы және сапалы орындады

Өз ойын нақты және анық жеткізді

Дәлелденген идеяларды ұсынды

Тапсырманы орындауда басқа оқушыларға көмек көрсетіп отырды

Басқаларды ықыласпен тыңдады

Қосымша 5

Бақылау парағы:

Мұғалім _________________ мақсатқа жетпеді

Сынып __________________ мақсатқа жетті

Оқу мақсаттары

7.1.2.5 атом құрылысын сипаттау

7.1.2.8 элементті атауы бойынша және оны атомы құрамындағы бөлшектер саны бойынша сипаттау

Дағдылар

Білу , түсіну және қолдану

Оқушының аты жөні

Бағалау критреийі

Атом құрылысын сипаттай алады

Қосымша коментарийлер

Атомы құрамындағы бөлшектер саны бойынша сипаттай алады

Қосымша 6

Химиялық элементтің салыстырмалы атомдық массасы атомның изотоптарының табиғатта таралуы бойынша есептейді. Сол себепті салыстырмалы атомдық масса көп жағдайда бүтін сан болмайды

  • Табиғатта изотоптарының қоспасы түрінде болатын элементтің салыстырмалы атомдық массасын есептеу үшін әр изитоптың пайызын онық атомдық массасына көбейтіп оларды қосу қажет
  • Элементтердің салыстырмалы атомдық массасын бүтін санға айналдыру ережесі:

- Егер үтірден кейін 5 – тен кіші сан тұрса, онда саны өзгерісссіз қалады

- Егер үтірден кейінгі сан 5 – ке немесе 5 – тен үлкен болған жағдайда саны бірлікке ұлғаяды

Есте сақтаңыз: Жалғыз элементтің салыстырмалы атомдық массасын ондық бөлшек түрінде жазады. Ол хлор. Аг (Cl) = 35,5

Қосымша 7

Тілдік мақсаттарды дамыту және бағалау

……….. elements are mixtures of isotopes. …………… example of copper

…………… contains two isotopes

Қосымша 8

Қалыптастырушы бағалау

Бөлім

Тақырып

7.3С Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым формулалар

Салыстырмалы атомдық масса.

Оқу мақсаты

  • Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну

табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массасы бөлшек сан болатындығын түсіну

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну. Қолдану

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

Элементтің изотоптық құрамы бойынша салыстырмалы атомдық массаны есептей алады

Тапсырма

Тапсырма 1: Табиғатта бром екі изотоп түрінде кездеседі. Изотоптра: бром -79 (55%) және бром – 81 (55%). Бромның салыстырмалы атомдық массасын есептеңіз

Тапсырма 2: Табиғатта оттектің екі изотоп түрінде кездеседі. Изотоптра: Оттек -16 және оттек – 18. Оттектегі изтоптардың арақатынасын есептеңіз

Бағалау критерийi

Дескриптор

Элементтің изотоптық құрамы бойынша салыстырмалы атомдық массаны есептей алады

Берілген мәндерді дұрыс пайдаланып элементтің салыстырмалы атомдық массасын есептейді



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?