«Қосу және азайту туралы тұжырымдамалар». Математика, 1 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Пән:Математика

2В бөлім:Сандарды қосу және азайту

Тақырыбы: «Қосу және азайту туралы тұжырымдамалар»

Көкшетау қаласындағы

Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалім: Оспанова Т.А.

Сынып:

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Оқу мақсаты:

ЧО1.10 Компоненттерінің өзгеруіне байланысты қосу және азайту амалының мәнінің өзгеруі байланысын білу және түсіну;

Рационалды есептеу үшін қосудың

ауыстырымдылық заңын қолдану және талдау арқылы өмірде қолдана алуға беймделу.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар білу керек:

  • Қосу мен азайту компоненттерін біледі

Көпшілігі:

  • Қосудың ауыстырымдылық заңын қолдануын біледі

Кейбір оқушылар:

  • Өз ойларын дұрыс айта алады.

Тілдік мақсат:

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

• қосу, қосынды, қосылғыш, қосындының мәні,

• азайту, айырма, кері амал, азайғыш, азайтқыш, айырманың мәні

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Талқылау:

• ... қосқанда (топтастырғанда), барлығы неше болады?

• Осы топтарды біріктіргенде не болады?

• Біз сандарды біріктіру және алу туралы не айта аламыз?

• егер біз жалпы саннан осы сандардың бірін алып тастасақ не болады?

• Алып тастаған кезде, қанша қалады....?

• ... қосқанда (топтастырғанда), барлығы неше болады?

• Осы топтарды біріктіргенде не болады?

• Біз сандарды біріктіру және алу туралы не айта аламыз?

• егер біз жалпы саннан осы сандардың бірін алып тастасақ не болады?

• Алып тастаған кезде, қанша қалады....?

Алдыңғы сабақта:

Оқушылар қосу және азайту дағдыларынбілді

Жоспар

Белгіленген уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Дереккөздер

Сабақтың басы

І. Ұйымдастыру.

ІІ. Шаттық шеңбері (оқушылар шеңбер бойынша тұрап, бір-біріне сәттілік тілейді)

ІІІ. Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру.

-Балалар, қазір математика сабағы,сабағымызды бастамас бұрын біз бір ойын ойнайық.

Ойын: «Жұп,тақ сандар»

Оқушыларға сандар таратылады, олар айтылып отырған нұсқаулыққа байланысты іс-әрекет жасайды.

  • жұп сандар бір бөлек, тақ сандар бір бөлек тұрады;
  • 5-тен артық сандар ортаға шығу керек;
  • 7-ден кем сандар ортаға шығады.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

Цифрлар жазылған карточкалар

Сабақтың ортасы.

ІҮ. Ой шақыру кезеңі

(Б)Тақтада:

3, 10, 6, 9

Тапсырмалар:

-Сандарды атаңдар.

-Оларды өсу ретімен орналастырыңдар

3, 6, 9, 10

-Қай сан артық? Неге?

(10 саны артық,өйткені әр жаңа сан 3-ке артады 3+3=6,6+3=9,ал 9+1=10 , 10-екі таңбалы сан,ал қалғаны бір таңбалы сан)

  3, 6, 9 және “+”, “-”, “=” таңбаларын қолданып, теңдіктер құрастырыңдар .

(оқушылар құрастырып тақтаға жазады)

3+6=9 6+3=9 9-3=6 9-6=3

-Не байқадыңдар? (3,6,9 сандарын қолдандық, қосындыда компоненттердің орны ауысқан, мәні өзгермеген.)

Оқушыларға сұрақ:

-Қандай ереже ешығаруға болады?

Ауыстырымдылық қасиеті.

Қосылғыштарды орнымен ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді.

Ү. Алған білімді бекіту.

(Ж) Жұптық жұмыс. Оқушылар кезектесіп сүйек лақтарыды. Жоғары бетіндегі түскен нүктелерге байланысты қосу амалына және ауыстырымдылық қасиетіне сүйене отырып, өрнектер құрастырып, жазады.

Бұл жұмысқа екі минут уақыт беріледі. Кім ең көп өрнектер жазып шығарды.

Сергіту сәті: «Кері сана"

Топтарға сандар салынған конверттер беріледі. Бір оқушы конверттің ішінен санды алып шығады да, керісінше жанындағы оқушы «Тоқта!»-дегенше санай бастайды.

ҮІ. Сурет бойынша есеп құрастырып, ауызша шығару.

(Б) Конверттің ішінде түсті қағаздар бар. Әр топтан бір оқушы шығып тобына бір түс таңдап алады.

Топтық жұмыс. Әр топ өзінің түсіне байланысты өрнектерді теріп жазады да шығарады.

5+4= 4+76+18+4= 10+2= 13-312-67-5= 13-713-49+2= 7+5=

Сандар мен қосу және азайту компонентері жазылған карточкалар.

SMARTBOORD –интеркативті тақтамен жұмыс жасау.

(оқушылар сандарды жылжыта отырып, өрнектер құрастырады)

Сабақтың соңы

Оқушылар өздерінің жұмыс істеу деңгейіне байланысты түсті таңдап алады да, неліктен бұл түсті алғанын айтады.

Өз-өзін бағалау.

Бағалау «Бағдаршам»

Қызыл – маған көмек керек;

Сары - сұрағым бар

Жасыл- барлығы түсінікті.

Қосымша ақпарат.

Ажырату - сіз қалай көбірек қолдау беруді жоспарлайсыз?

Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау – оқушылардың оқуын қалай тексермексіз?

Пәнаралық байланыстар

Денсаулық және қауіпсіздік тексерісі

АКТ байланыстары

Құндылықтар байланысы

Кабілеті жоғары оқушыларға соңғы тапсырмада басқа топтардың өрнектерін шығаруды ұсынады.

Мұғалім оқушылардың оқуын, білім деңгейін топта жұмыс істеу барысын бақылап, қорытынды жасайды.

Өзара сыйластық

Ынтымақтастық

Еңбексүйгіш

Қорытындылау

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жетімді болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқу атмосферасы қалай болды?

Менің жұмысым жоспарлы болды ма?

Мен уақытымды дұрыс жоспарлай алдым ба?

Жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неге?

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Сол жақ бағанадан өз сабағыңызға ең орынды келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да,оқуды да қатар қарастырыңыз)?

1: Оқушылардың математикалық терминдерді қолдана бастағандары.

2:Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырады)



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу