Жану реакциясы. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.
қысқа мерзімді жоспар бөлімі: 7.2.В | Мектеп: Алматы қаласы ФМБ НЗМ | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: Сеит Гулжан | ||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
| |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жану реакциясы | ||||||||||||
Оқу мақсаттары | 7.2.3. заттың жануы мен жануын сипаттау реакциясының өнімдерін атау 7.2.4. «оттың үш құраушысы»: отын, оттек, оталу көзін білу және түсіндіру | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Дағдылар | Білу және түсіну Қолдану | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты арнайы лексиканың көмегімен заттардың тұтануға арналған сынақ нәтижелерін ауызша салыстыру Оттек , оксид, тез тұтанатын, өртке қауіпсіз, жану, сынау, жанармай, жанбайтын, тұтану, жану өнімдері, отын, тұтану көзі, өртсөндіргіш От жануы үшін қойылатын талаптар ... …-сыз от жана алмайды, себебі ... •Отпен күрес кезінде … пайдаланбау маңызды, себебі ... • Өрт сөндіргіш …Отпен күресте оңтайлы, себебі ... •Отпен күрес тәсілдері … болдырмаудан тұрады | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Биология, физика, жаратылыстану | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | - планшет арқылы берілген ресурстар арқылы зерттеу жүргізеді; - интерактивті тақтаны қолдану арқылы презентация қарайды; | ||||||||||||
Бастапқы білім | Жаратылыстану курсынан алынған білім. | ||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 0-1 минут 1-3 минут 4-5 минут 6-8 минут | Сыныппен амандасу. Сергіту сәті: Оқушылар екі қатарға тізіліп отырамыз, мұғалім қатардың ең соңында тұрған оқушыға элементтің таңбасы жазылған парақты көрсетеді. Ол оқушы элемент таңбасын өзінің алдындағы оқушының артына қолымен жазады, ол оқушы өзінің сезінгені бойынша келесі оқушының артына жазады. Осылай өтіп қатардың ең алдында отырған оқушы тақтаға қай элемент екенін жазады. Сыныпты ұйымдастыру. Сабақ тақырыптары мен оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары таныстырылад
Оқушылар тыныс алу өнімдері туралы өз ойларын айтады. Тыныс алуға ауада тек оттек ғана қатысатыны. Сіңірілген оттек адам организіміндегі қоректік заттардан енген қосылыс глюкозаның қатысында көмірқышқыл газі мен су бөлінетінін, сондайақ энергия бөлінетінін айтады. | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 9-10 минут 11-18 минут 19-22 минут 23-27 минут 28-30 минут 31-35 минут 36-38 минут | Ойлан: Парафиннің жануы мен тыныс алу бір типтегі реакциялар ма? Кез-келген отын жанғанда көмірқышқыл газі мен су түзілеме?
Оқушылар отын, отынның түрлері және отынның жану өнімі туралы туралы өз білімдерін бөліседі. Олар 3 топқа бөлініп постер жасау керек. . Жасаған шағын зерттеу жұмысын ортаға салып қорытынды жсайды. Бұл кезде мұғалім жетекшілік етіп отыру керек. Қорытынды: Отын + оттегі → көмірқышқыл газі + су+энергия Тыныс алу мен жану реакиясының ортақтығы екеуі де оттек қатысында жүреді, жану өнімдері бірдей. Айырмашылығы: реакция жылдамдығы әр түрлі, жануда жарық бөліне жүреді. Жану реакциясы жарық және жылу бөліне жүретін реакция. Кез-келген зат жанғанда жану өнімі бірдей болады ма??? Көрсетілім бойынша зерттеу жүргізу. Өз бетімен зерттеу, салыстыру жүргізе алады; Оқушылар көрсетілім бойынша жұппен жұмыс орындайды. Жұпта отырып көрсетілім бойынша жүргізілген тәжірибеде күкірт, ағаш көмірі және темірдің оттекте және ауада жану реакцияларының салыстырып, жану өнімдеріндегі айырмашылыққа баса мән беріп өз ойларымен бөліседі. Заттардың оттекте ауаға қарағанда жақсы жанатындығын дәлелдер келтіру арқылы түсіндіре алады; Қорыта келгенде, жану өнімі тек көмірқышқыл газі мен су ғана емес, оксид те түзіле алады. Күкірт + оттек→ күкірт оксиді Магний + оттек → магний оксиді Темір + оттек → темір оксиді. Оксид- жану өнімі. Оттек және элементтен тұратын екі атомды бинарлы қосылыс. Жалпы формуласы ExOy Бейметалдардан тұратын оксид қышқылдық, металдардан тұратын оксид негіздік оксид деп аталады.
Жану үшін не қажет??? Жанудың үш құраушысы: отын, тұтану көзі, оттек. бекіту:
| http://scienceland.info/chemistry8/combustion http://delta-grup.ru/bibliot/97/109.htm | |||||||||||
Сабақтыңсоңы 39-41 минут 42-43 минут 44-45 минут | Жанудың маңыздылығы : | ||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||
Оқушыларға сабақтың тақырыбын өз бетімен зерттеу жүргізу арқылы түсінуге мүмкіндік беру. Қабілеті жоғары оқушыларға топтық жұмысты орындауда алдын ала дайындалған тапсырмалар беріледі. | Жұптың жұмысын бағалау бірін-бірі бағалау арқылы жүзеге асырылады, жұптың жұмысын бағалауда көрші жұптың оқушылары олардың жұмыстарын өз жұмыстарымен салыстыра отырып, өз тапсырмаларының орындалуында қателіктер немесе қиындықтар туындаған жағдайда түзетулер енгізуге мүмкіндік алады. Топтық жұмыста топтар бірін-бірі бағалау жүргізу арқылы топ жұмыстарына, топтың мүшелерінің жеке жұмыстарына баға береді. | Бірегейлік және сындарлық оқушылардың тәжірибеден алған деректерді өңдеу кезінде қолданатын әдіс-тәсілдері арқылы байқалады. Жұптасып және топта жұмыс, сондай-ақ бір - бірімен және мұғаліммен жұмысты талқылау, басқалар пікірін құрметтеуді және бір-бірімен және мұғаліммен тиісті үлгіде араласу қасиетін дамытуы керек. Құралдарды пайдалану, химикаттармен жұмыс істеу және нұсқаулықты дәл сақтау оқушының сау және қоршаған ортаға назар аудару туралы сезімін дамытып басқалармен жұмыс істеген жағдайда кейбір шамада қауіпсіздік шараларын сақтауда жауаптылығын көрсетеді. | |||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/зерттеу мақсаты дұрыс қойылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциациям жақсы жұмыс істеді ме? Берілген уақытты тиімді, дұрыс пайдалана алдым ба? Менің жоспарым бойынша қандай өзгерістер болды және неге? |
| ||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:Сынып оқушыларының өз бетімен зерттеу жүргізуі; 2:Топтағы топ мүшелерінің барлығының да көшбасшы болуға ат салысуы, ұтымды жауап беру, сыни тұрғысынан жауап беруі ұтымды болды; Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: дифференциациялық тапсырмаларды үнемі қолдануды дағдыландыру; 2:бағалауды жүргізгенде жеке оқушы қабілетін де үнемі ескере отырып бағалау жүргізу; Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? Сынып оқушылары өз беттерімен тапсырмаларды орындау қабілеттерін көрсете білді, сынып оқушылары көшбасшылық қабілеттерін қай тапсырмада да көрсетіп отырды, сынып атмосферасын қалыптастыра алды. Келесі сабақтарда дифференциациялық тапсырмалардың ауқымды болуына назар аудару және жекелеген оқушының қабілетін анықтайтын тапсырмалардың көлемін арттыру; |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?