Жану. Баяу тотығу. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім атауы: 7.2В Воздух. Реакция горения

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жану. Баяу тотығу

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.4 затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының 

өнімдерін білу; 7.3.1.6 заттардың таза оттекте ауаға қарағанда жақсырақ жанатындығын түсіну;  

 Сабақтың

мақсаттары

  • затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу; 
  • заттардың таза оттекте ауаға қарағанда жақсырақ жанатындығын түсіну;

 Бағалау

 критерийлері

  • затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін атайды
  • заттардың таза оттекте және ауда жанатындығын салыстырады

 Тілдік мақсаттар

Жаңа терминдердің анықтамасын айтады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Қазақ тілінде

Ағылшын тілінде

көміртек диоксиді

carbon dioxide

отын

fuel

жоғары температура

heat

жану

combustion

баяу тотығу

slow oxidation

Жану, баяу тотығу, оксид, жану, отын,

Заттар ауада/таза оттекте тез/баяу жанады

Баяу тотығу заттың оттекпен әрекеттесуі.

Жану дегеніміз заттың оттекпен жарық шығарып әрекеттесуі.

 Құндылықтар

Ынтымақтастық, бір бірін сыйлау құндылықтарын дарыту

 Пәнаралық

 байланыс

физика

 Осыған дейін

 меңгерілген білім

 

Бірінші тоқсанда алынған білім

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттері

Дереккөздер

Сабақтың басы

7 минут

3 минут

Амандасу

(Ж, Б) тапсырмаларды орындау (қосымша 1)

(тексеру парағы бойынша оқушылар өз жұмыстарын тексереді)

Дескрипторлар:

  • ауаның құрамындағы заттардың пайыздық үлестерін кестеде көрсетеді
  • ауаның құрамын шеңберлі диаграммада салады
  • 2 суретте жану процесінің тоқтайтынын себебін түсіндіреді
  • жану аяқталғаннан кейін су деңгейі стақанның қандай бөлігін алатынын жазады және себебін түсіндіреді
  • заттың 250 мл ауада жану кезінде жұмсалған оттегінің көлемін анықтады
  • жану процессіне қатыспаған азоттың көлемін анықтады.

Сабақтың тақырыбына шығу.

Берілген суреттерді не біріктіреді? Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар? Қандай оқу мақсаттарын қарастырамыз? (слайд 1-4)

Терминдермен жұмыс (5 слайд)

Карточкалар

Power Point презентациясы

Сабақтың ортасы

10 минут

3 минут

3 минут

5 минут

5 минут

(К, Жж)Күкірттің ауада және оттекте жануын салыстыру https://www.youtube.com/watch?v=QKDS39c8UF4

Жұпта оқушылар күкірттің ауда және таза оттекте жануын салыстырады (оттекте зат тезірек жанады, ауада зат баяу жанады)

Келесі сұрақтарға жауап беріңіздер:

1. Ауда және таза оттекте күкірт қандай жылдамдықпен жанады?

2. Жанатын зат қандай затпен реакцияға түседі?

3. Заттың жанып жатқанын қандай белгілер көрсетеді?

4. 2,3 cұрақтардың жауаптарынан «Жану» терминіне анықтама беріңіз?

(С) сұрақтарға оқушылар бір-бірінін жауаптарын тыңдайды қорытынды шығарады

Жану дегеніміз заттардың жарық және жылу шығарып оттекпен әрекеттесуі. (6 слайд)

(М) жану реакциясының өнімдері оксид болатының түсіндіреді және реакция теңдеулерін сөзбен жазуды көрсетеді

Күкірт + оттек = күкірт диоксиді

Магний + оттек = магний оксиді

Көміртек + оттек = көміртек диоксиді (7 слайд)

(С, М) затты жағуға қажетті жағдайларды

оқушылармен бірге талқылау

(отын, оттек, жоғары температура) (8 слайд)

(С, М) жемірілген темірдің суреттері арқылы баяу тотығу ұғымын еңгізу және оны жану процесімен салыстыру (Венн диаграммасын салу) (слайд 9-10)

(Ж, Б) Бекіту тапсырмасы (қосымша 2)

  • Фосфор, натрий,темірдің оттекте жану реакция теңдеулерін сөзбен жазыңыз.
  • Фосфорды ауада және таза оттекте жағады. Осы екі жану процестерін сипаттау кестесін толтырыңыз

Фосфордың жануы

ұқсастығы

айырмашылығы

ауада

таза оттекте

(дұрыс жауаптар (слайд10-11 )

Видео

Сабақтың соңы

4 минут

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:

Оқу мақсаттарына қайтып оралу

Нені түсіндім?

Не түсініксіз болды?

Үй тапсырмасы: дәптер бойынша дайындалу, терминдерді жаттау

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

Дифференциация уақытты тиімді пайдалану арқылы сабақтың кез келген кезеңінде қолданылуы мүмкін.

бір бірін бағалау

өздік бағалау

сабақ бойы мұғалімнің кері байланысы

ИТ тақта қолдану уақытын қадағалау

Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

ОМ барлық оқушылар жетті ме?

Егер жетпесе, онда неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма?

Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?