Изотоптар. Химия. 7 сынып, сабақ жоспары.
7.4 А Атом құрылысы | Мектеп: НЗМ ФМБ Семей қаласы | |||||||
Күні: | Мұғалімнің А.Ә.Т: Куанышбекова А.Г. | |||||||
Сыныбы: 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Тақырыбы: | Изотоптар | |||||||
Оқу мақсаты: | - изотоп ұғымының мағынасын білу | |||||||
Оқу мақсатынан күтілетін нәтиже: | Барлық оқушылар: көміртегі, сутегі мысалында изотоп ұғымын түсінеді, «изотоп» ұғымына анықтама құра алады. Көпшілік оқушылар:. Бейнекөрініске қойылған сұрақтарға жауап таба алады, элемент изотоптары бойынша элементті анықтауға арналған есептерді шығара алады. Кейбір оқушылар: топтағы жұмысты ұйымдастыра алады. Өмірмен байланыстыра алады. | |||||||
Тілдік мақсат: | - Пәнге қатысты лексика мен терминология: атом, молекула, элемент, протон, нейтрон, электрон, нуклон Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Атом ортасында ... тұратын … болады | |||||||
Алғашқы білім: | Заттаржәне физикалық денелер (жаратылыстану 5 сынып) Химияға кіріспе. Элементтер, қосылыстар және қоспалар (7. 1 A бөлім) | |||||||
Жоспар | ||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарлаған әрекеттеріңізбен алмастырыңыз) | Ресурстар | ||||||
Басы 1-10 мин | Ұйымдастыру кезеңі Тапсырма №1: а)Көп нүктенің орнын толтырыңыз: нейтрон ядро Атом ................ қауыз ............... в)Мына таңбалармен берілген элемент атомдарының ядро зарядтарын анықтаңыз: Na, Ca, O, H с) Калий атомының ядросындағы протон саны д) 21 Ә) 18 Б) 20 В) 39 Г) 19 е) Neutrons = Atomic mass – Proton number Electrons = Proton number – Why? Өзін-өзі бағалау: Дұрыс жауабын презентация арқылы тексеру. | Слайд №1-6 | ||||||
Ортасы 11-16 мин 17 -26 мин 27 -37 мин | Тапсырма №2: (W) (f) Сұрақ қою жолымен оқушылардың изотоптар туралы нені білетіндерін тексеру. Тапсырма №3: Бейнекөрініс «Изотоп». https://www.youtube.com/watch?v=6QPHfEy-yHA (W) Оқушылардан көміртек изотоптарының элементар бөлшектерін анықтауын сұралады. - қандай айырмашылық байқадыңыздар? - «изотоп» терминіне анықтама қалыптастырып көріңіз. (W) Толықтыру: “изотоп” пен “нуклид” арасындағы айырмашылықты түсіну. (G-W) Оқушылар изотоптың мөлшерін білу атомның негізгі бөлшектері туралы ақпарат алу үшін пайдалануға болатындығын талқылау. Есеп №1: Табиғи магний 24Mg, 25Mg, 26Mg изотоптарынан тұрады. Бірінші нуклидтің атомдық үлесі 78.73%, ал екіншісінікі – 10.13. Магнийдің салыстырмалы атомдық массасын есептеңіз. Есеп №2: Табиғатта 63Cu (72,7%) және 65Cu (27,3%) изотоптар қоспасы кездесетін мыс атомының орташа салыстырмалы атомдық массасын есептеңіз. Бағалау: Қол шапалақтау арқылы Тапсырма №5: (I, f) Қалыптастырушы бағалау Бағалау критерийіне сай бағалау | Слайд №4-5 Слайд №6-15 Слайд №16-19 | ||||||
Соңы 37-40 мин | «Бағдаршам» | |||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс | ||||||
-презентация, бейнекөрініс, практика -ерітінді туралы ұғымдарын күнделікті өмірмен байланыстырады, -топтағы жұмысты дұрыс ұйымдастырады, -«ыстық орындық» оқушылардың түсінбеген сұрақтарына жауап береді. | -Практикалық жұмыс(қалыптастырушы бағалау) дескрипторға сай. -қол шапалақтау - «Бағдаршам» өзін-өзі бағалау -«ыстық орындық» бағалайды қол шапалақтау | Биология, физика пәнімен байланыс: диффузия, тасымалдау, ерітінді. Қорғаныс көзілдірігі, плитамен жұмыс барысындағы ҚТЕсақтау. Топтағы жұмыс барысында бір-бірін құрметтеу, адалдық, жауапкершілік | ||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: таразы және магнитті араластырғышпен жұмыс істеу дағдылары қалыптасты 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?