Атомдар және молекулалар. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.


Пән: Химия

Тарау : 7.4А Атом құрылысы

Мектеп: Семей қаласындағы ФМБ НЗМ

Дата:

Мұғалімнің аты жөні: Нуртазина Ж.Ж.

сынып: 7

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Атомдар және молекулалар

Оқу мақсаты

7.1.2.1 атомдар және молекулалар айырмашылығын сипаттау

7.1.2.2 атом элементтің ең кішкентай бөлшегі екенін білу

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар:

  • Атомның негізгі сипаттамаларын атайды
  • Атомдардан молекуланың моделін қщұрастырады
  • Атомның ашылу тарихы мен ғалымдардың қосқан үлесін сипаттайды

 Жетістік критерийлері

Оқушылар:

Атом бөлінбейтін кішкентай бөлшек екенін біледі

Атомның ашылу тарихының хронолиясын құрастырады

Әртүрлі модельдерді құрастыра алады

Атомдарды молекулалардан ажыратады

 Тілдік мақсат

 

Оқушылар:

  • атом химиялық қасиетін сақтайтын заттың ең кіші бөлшегі болып табылатынын ауызша түсіндіреді
  • атомдар мен молекулалардың айырмашылығын сипаттай алады

терминдер:

атом, молекула, элемент

 АКТ қолдану дағдылары

Ақпарат іздеу үшін ноутбуктерді қолданады

Ход урока

Сабақ барысы

Жоспорланған іс әрекет

Ресурс

Басталуы

5 мин

2 мин

Миға шабуыл

Активити 1.

Оқушыларға ұзындығы 28 см қағаз жолақтарын беріледі. Олар осы қағазды тең екі бөлікке бөледі, содан кейін алынған бөліктердің әрқайсысын тең екіге бөледі. Солай әрі қарай қағазды бөлуге мүмкін болмағанға дейін жалғастырады.

Сонымен қатар тақтада № 1 слайд көрсетіледі

Сұрақ:

- Осы процесті елу рет қайтала не болады?

Оқушылар атом өте кішкентай бөлшек деген тұжырым жасау керек.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау

Видео бойынша терминологиямен жұмыс

На русском

Қазақша

English

атом

атом

atom

маленький

кішкентай

small

неделимый

бөлінбейтін

indivisible

невидимый

көрінбейтін

invisible

28см қағаз жолақтары

қайшы

Видео № 1

10 мин

5 мин

5 мин

5 мин

5 мин

10 мин

Атомның ашылу тарихы

Активити 2. Джигсо

Оқушылар төрт топқа бөлінеді. Әр топқа белгілі бір ғалымның еңбегі бойынша бейнематериал және ноутбуктер беріледі. 5 минут уақыт өткен соң, топтар ауысып, ақпараттарымен бөліседі, хронология кестесін құрастырады.

топ №1: Дальтон

топ № 2: Резерфорд

топ № 3. Томсон

топ № 4. Демокрит

кестені талқылау

Уақыт

Ғалым

Атом моделі

Активити 3. Периодтық кестемен жұмыс

Химиялық элементтер бұл атомдардың белгілі бір түрі.

  • Периодтық кестені қолданып, элементтерді атайды

Сұрақ:

- Бірнеше атомдарды біріктірсе не болады?

  • Жұптық жұмыс.

Жұмыс парағындағы №2 тапсырмада оттегі және сутегі атомдары мен су молекуласын бояйды, атомдар молекула түзетіндігін түсіндіреді.

Мұғалім оқушылардың тұжырымдарын суретпен бекітеді.

Атомдар мен молекулаларды анықтаңдар

Активити 4. Молекулар моделін жасау

Төрт бөліктен тұратын пазл

Видео:

№ 1,2,3,4

Ноутбуктер

Жұмыс парағы

Жұмыс парағы

«Molymood» коллекциясы

Соңы

  • мин

Рефлексия: Синквеин

1 – тақыпытың атауы (зат есім)

2- екі сын есім

3 – етістік

4 - 4 сөзден тұратын сөйлем

5 – «атом» сөзіне синоним



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?