Салқындау процесі. Лабораторлық тәжірибе №4 «судың салқындау просцесін зерттеу». Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1B Зат күйінің өзгеруі | Мектеп: Павлодар қаласы химия-биология бағытындағы «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ филиалы | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Оразбай Асылбек | ||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Салқындау процесі Лабораторлық тәжірибе №4 «судың салқындау просцесін зерттеу» (судың салқындау процесін зерттеу көп уақытты қажет етпейтіндіктен «парафиннің салқындау процесін», «судың салқындау процесіне» алмастырылды ) | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.1.5 салқындау үдерісін зерттеу, салқындау қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Салқындау процесінің қисығын салады және оған талдау жасайды. - сандық және сапалық деректерді жинақтау; - зерттеу нәтижелерін тиісінше көрсету әдісін таңдау - зерттеу нәтижелерін қолдану арқылы график сызу. Өз бақылауларын бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру | ||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәнге тән лексика мен терминология: Заттардың күйі, қатты, сұйық, газ тектес, балқыту, қатыру, қайнату, буландыру, булану, еріту, жандыру, айналдыру, қайтымсыз, бөлшек, қату, қайнау, булану, энергия, жылу, температура, қыздыруу, салқындау, балқу сублимация, конденсация Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Мен заттарды..бойынша жіктедім, себебі олар... ...-да ең маңыздысы ...себебі ... … еріген / буланған / конденсацияланатын кезде, ол … Кристалдарды гельге енгізгеннен кейін біздер мынаны … байқадық/көрдік Бөлшектер қозғалысы азайды/артты, себебі температура түсті/көтерілді Бөлшектер температура көтерілген кезде жылдамырақ қозғалады Мен су қатып қалды депойлаймын, себебі бөлшектер қозғалмайды күйдің өзгеруі …жағдайда/себепті болады | ||||||||
Сабақ типі | Жаңа сабақ | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ақпарат іздеу; http://bilimland.kz/ ресурсымен жұмыс істеу кезінде | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика "заттың агрегаттық күйінің өзгерісі зерттеу" | ||||||||
Бастапқы білім | 7.1A Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Басы 1-2 мин | Амандасу Оқушыларды түгендеу | ||||||||
3-8 мин | Үй жұмысын тексеру. Сабақтың тақырыбына шығу. Ой қозғау Сабақтың тақырыбын айқындау (1 слайд). 1-ші слайдтардағы суреттерді көрсету. Осы суреттерді көрген кезде оқушыларда қандай ассоциациялар туындайтынын сұрап, ой қозғау. Егер оқушылар жауапқа шыға алмаса, қосымша (С,Б) Оқушылардың бөлшектер және олардың қалпы туралы білімдеріне шолу және олардан қатты бөлшектер, сұйықтықтар мен газдар үшін нені білдіретінін ойлануды сұраңыз. | ||||||||
9-10мин | Сабақтың мақсаттарын оқушылармен бірге (етістіктер арқылы) айқындау
| Презентация | |||||||
Ортасы 10-35 мин | Ұғыну (С) Балқу және қату ұғымдарына видео көрсету арқылы естеріне түсіру бөлшектер теориясы негізінде талқылай отырып меңгеру. Осы кезде болатын энергияның өзгерісін талқылау (презентация). (С, Т) Оқушылармен бірлесіп өзгермелі бөлшектер энергиясының мүмкін әсерін және оған қалай қол жеткізуге болатындығын талқылау (жылу энергиясын алып тастау) (Э) Оқушылар бөлшектер мен энергия туралы өз білімдерін пайдаланып судың салқындау просцесін түсіндіреді. (Жж) Лабораторлық тәжірибе №4 « судың салқындау просцесін зерттеу» Оқушылар практикалық жұмысты орындамас бұрын мұғалім төмендегі нұсқаулықты жасайды және оқушының әр қадамын бағыттап отырады. ҚТЕ естеріне салады. Жұмыс барысы: "Практикалық жұмыс парағында орындайды" Оқушылар өз жұмыстарын келесі талаптарға сәйкес практикалық жұмысты орындайды: Бағалау критерийлері
Оқушыларға жұмыс орнын жинап, қолданылған заттарды орнына қойып, қолдарын жууды мұғалім ескеретеді! (Б), (Ж) Тапсырма №1 оқушылар бөлшектер мен энергия туралы өз білімдерін пайдаланып сұйық заттың булануы, кейін қайта конденсацияланудың графигін талдайды ( Ж) Тапсырма №2 оқушылар мұндай мәліметтердің суға/мұзға қалай қолданыла алатындығын талқылайды және +40oC, -20oC дейінгі аралықта су үшін салқындау қисығын құрайды. (С) Судың қату кезіндегі әрекеті видео көрсету. | Практикалық жұмыс парағы Интернетте модельдеу немесе (басқа) қыздыру мен салқындатуды бөлшектер деңгейінде модельдеу Құрал-жабдықтар мен реактивтер: Ыстық су Термометр-1шт, Стақандар-1шт, спирт шам-1шт С–бүкіл сыныпты оқыту әдісі Т–топтық жұмыс Жж–жұптық жұмыс Ж–жеке жұмыс Э–оқушы эксперименті К–мұғалімнің көрсетілімі М–мұғалімнің түсіндіруі Б–бағалау ҚТ–қауіпсіздік техникасы Тапсырмалар парағы №1,№2 | |||||||
Соңы 36-38 мин | "бағалау критерийлері" арқылы оқушылар зертқаналық жұмысты бағалайды (оқушылар өздердіне ұнаған екі өзгерісті «құбылысты» жазады) | ||||||||
38-40 мин | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Оқушылар практикалық жұмыстың орындалу барысына өз жұмыстарынның нәтижелерін сыныптастарымен бөлісе талқылайды өздеріне ауызша баға береді. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | рефлексия парақшалары | |||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Оқушылардың жұмысын бағалау критерийлері Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
| Қауіпсіздік техникасы ережелерінің қайнаған су үшін сақтықтың стандартты шаралары Температуралық датчиктерді пайдалануға болады. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: құрылымдық тапсырмаларды орындау 2: оқушылардың жеке және жұптық жұмыс жасауы Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: құрылымдық тапысрмаларды әр сабақта қолдану 2: топпен немесе жеке жұмыс жасау үшін үнемі жетістік критерийлерін міндетті түрде құрастыру Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?