Жасанды жарық көздері. Жаратылыстану, 1 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні:

Сынып:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

Жасанды жарық көздері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

1.5.2.3 - жасанды жарықтың қажеттілігі мен көздерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Жасанды жарықтың қажеттілігін анықтайды.

 Бағалау критерийлері:

 

Жарықтандыру мақсатында қолданылатын жасанды жарық көздерінің қажеттілігін атайды

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздері тақырыбына қатысты сөздер мен терминдерді біледі және қолданады:

  • Табиғи;
  • Жасанды;
  • Көзі;
  • Жарық;
  • Қараңғы.

 Құндылықтардыдарыту

Еңбек және шығармашылық

Пәнаралықбайланыстар

Дүниетану,өзін-өзі тану пәнімен байланысты

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқушылар біздің Жер планетасында өмір сүретінімізді білуі тиіс. Сондай-ақ, олар Жер планетасы ғарышта орналасқанын білуі тиіс.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

7 мин

(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі

Терең ғылым сананың,

Тегідөп ой саламын.

Маңызберіпоқимыз,

Ғылымға кіріспе сабағын

(Ұ)Ойын «Кім тапқыр

Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында ойын өткізіледі. Оқушыларға сөздер жасырылады. Оқушылар шешуін табады.

Тапсырма: Әріптердің орнын ауыстыру арқылы сөз жасаңдар.

-Балалар, шешуінде қандай сөз шықты?

Ж А Р Ы Қ

-Жарыққа нені айтамыз?

-Жарық көздеріне нелер жатады?

-Жарық көздерінің қандай түрлерін білесіңдер?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

Тақырыптық суреттер мен қима әріптер

Сабақтың ортасы

7 мин

5 мин

3мин

7 мин

3 мин

) «Мен саған, сен маған».

Оқушылар бірін-біріне тақтада берілген сұрақтарды қойып, жауап береді.

-Балалар, жарық көздерінің неше түрі бар|?

-Қандай түрлері бар?

-Табиғи жарық көздеріне нелерді жатқызамыз?

-Жасанды жарық көздеріне нелер жатады?

-Бүгінгі күні қолданған жарық көздерін атап шық. (мысалы, жарық шамдары, теледидар, компьютер мониторы, автомобильдер/автобустар, ас үй аспаптары және т.б.)

Қалыптастырушы бағалау – оқушылар күнделікті өмірде қолданатын жарық көздерін анықтай алады.

(Ұ,Ж,Т, Ө, Қ) Суретпен жұмыс

Басқа да жарық көздерін қарастыру:

(мысалы, фонарлар, жол белгілері, жедел жәрдем көрсету көліктері, дүкен маңдайшалары, театрлар, жәрмеңке орындары, цирк, прожектор және отшашулар,т.б.)

-Балалар, мына суреттерден қандай жарық көздерін көріп отырсыңдар?

-Олар қай кезде жарық береді?

-Күндізгі кезде олардың жарығы байқала ма?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

Қалыптастырушы бағалау– оқушылар күнделікті қолданылатын негізгі жарық көздерін анықтайды.

Сергіту сәті: «Жарық-қараңғы» ойынын ойнау

(Т)Шығармашылық жұмыс

Оқушыларға флипчат пен маркерлер беріледі.Оқушылар топта ақылдаса отырып, жарықтандыру мақсатында қолданылатын жарық көздерінің суретін салып, постер құрастырады.

1-топ:Көшедегі жарық

2-топ:Мереке күндері қолданылатын жарық

3-топ:Реклама мақсатында қолданылатын жарық

4-топ:Үйдегі жарық

Қалыптастырушы бағалау– оқушылар қолданылатын негізгі жарық көздерін анықтай алады.

(Ө)Дәптермен жұмыс

Жасанды жарық көздерін анықтап, түрлі-түсті етіп бояу.

Тақырыптық суреттер

https://www.youtube.com/watch?v=a20eai3UOtk

Көңілді әуен

Флипчарт пен маркерлер

Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

6 мин

Рефлексия:-Не білдім?

-Не қызықты болды?

-Қандай қиындықтар кездесті?

«Түсті жолақтар» арқылы өздерін бағалайды.

Жарық көздерін білемін.

Сенімсізбін!

Жарық көздерін білмеймін және ажырата

алмаймын.

Түрлі түсті стикерлер

Қосымша ақпарат

Дифференциация –

Жарықтандыру мақсатында қолданылатын жасанды жарық көздерін анықтап, бояу барысында топта бірге жұмыс жасату.

Жергеқатысты сұрақтарға жауап іздеу.

Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай

жоспарлайсыз?

Суретпен жұмыс істеу барысында

Пәнара

лық байланысДенсау

лық пен қауіпсіздік сақтау шаралары

Сергіту сәті



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу