М.Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссе. Қазақ әдебиеті, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: Қазақтың Қанышы | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мерзім: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 ЖМБ | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | М.Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссе | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.3.1 Көркем шығармадағы образ 10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | М.Сәрсекенің «Қаныш Сәтбаев» шығармасындағы кейіпкерлер жүйесін жинақтап және даралап талдау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Шығармадағы кейіпкерлер жүйесіне талдау жасайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Сөздер мен сөз тіркестер: кексе, сарікідір тартқан, ескі тарих, шешендiк Пән лексикасы және терминология: образ, кейіпкерлер жүйесі Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | адамгершілік | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі, | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарлан ған сабақ кезеңдері | Жоспарланған жұмыс түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 6-8 | Қызығушылықты ояту Суретпен сұқбат ЖЖ. Оқушылар қабырғада ілініп тұрған суреттердің қасына барып, біреуі суреттегі кейіпкер, екіншісі сұқбат алушы рөлінде бір – бірінің сұрақтарына жауап береді.
Сабақ мақсатын талқылайды, бағалау критрийлерін құрастырады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 9 -19
20-32 33-35 | Мағынаны тану ЖЖ. «Кейіпкерді зерттеу» Оқушыларға шығарманың «Кенжетай» және «Биге шықты дөңгелеп» бөлімдерінен үзінділер таратылады. Оқушылар шағын топтарда шығарма кейіпкерлерін тану, тапсырмаларымен жұмыс жасайды (Имантай, Әлима, Овсянников, Әбікей, Николай Ермилович, Нұрым, Қаныш, т.б.). 1. Жазушының кейіпкерлерді суреттеуі, олардың портреттері; 2. Кейіпкерлердің іс-әрекеті, сөз саптауы, ойлау ерекшелігі, 3. Кейіпкер мінезін ерекшелеп тұрған сөздер мен суреттеулер; 4. Кейіпкерлердің өзара қарым-қатынасы, диалогы, қоршаған ортаға қарым-қатынасы; 5. Кейіпкер бойындағы ізгі қасиеттер тізбесін жасау. 2-тапсырма. Т/Ж. «FILA толтыру» әдісі «Биге шықты дөңгелеп», «Қанат ұшқанда қатаяды» бөлімдерінен үзінділер таратылады. Топ құрамында төрт адам болады. Әрқайсысы «FILA толтыру» әдісі бойынша үзінділерді оқып, Қаныштың даралығын айқындайтын сұрақтарға жауап іздейді, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырып, бір-бірімен кері байланыс орнатып, «Қаныш» сөзжұмбағын құрастырады.
F/ Дерек/ – шығармадан Қаныш тұлғасын ашатын деректер жинау; I /Пікір/– Қаныш туралы өзінің ой- пікірі; L /Сұрақ/– Қаныш тұлғасын ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/– автордың Қаныштың бейнесін сипаттаудағы қолданған тәсілі. Топтық бағалау.
| презентация 4-16 беттер, 34-49 беттер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 |
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциацияны, берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттемелер қоясыз? | Сіз оқушылардың сабақ барысындағы білім деңгейін Бағалау үшін қандай әдіс-тәсілдерді пайдаланасыз? | Техника қауіпсіздігі мен денсаулықты сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдалан ыңыз. | Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?