Қазір ғарышты қалай зерттейді? Жаратылыстану, 1 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5- бөлім. Ғарыш және жер: Ғарыш. Жер. Кеңістік пен уақыт

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазір ғарышты қалай зерттейді?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау;

1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;

 Сабақ мақсаттары

Ғарышты зерттейтін құралдар және аппараттармен танысады, оларды сипаттайды.

 Тілдік мақсаттар

 

  • Телескоп, зымыран

 Бағалау критерийі:

  • Ғарышты зерттеуге арналған құралдар мен ұшу аппараттарын анықтайды.
  • Құралдарды сипаттау үшін қарапайым терминдерді қолданады.

 Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, өнер

Алдыңғы меңгерілген білім

Жер, ғарыш

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2

2-5

Ұйымдастыру бөлімі

Бала, бала, балапан

Қане, қайсы, алақан.

Саусақтарың әйбат,

Былай-былай ойнат.

– Балалар, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Бүгінгі сабағымызға сәттілік тілейік.

БАРЛЫҚ ІСТЕ САҒАН СӘТТІЛІК ТІЛЕЙМІН! РАХМЕТ!

Сабақтың тақырыбын анықтау.

Қане, есімізге түсірейік, қандай тақырып өттік? (Адам ғарышты қалай зерттеді?) -Өткен тақырып бойынша қоятын сұрақтарым бар.

-Адамдар ең алғаш қандай жаңалықтар ашты? (Адамдар кейбір жұлдыздар тобының белгілі бір бейне құрайтынын байқаған. Олар шоқжұлдыздар көмегімен кеңістікті бағдарлауды үйренді.)

- Кейін адам Ай мен Күнді бақылай отырып, тағы қандай жаңалықтар ашты? (адамдар Айдың өз пішінін өзгертіп отыратынын байқаған. Алғашқы Ай күнтізбелер пайда болды.)

-Күн күнтізбесі мен күн сағаттар пайда болды.

-Көп жылдар бұрын адамдар аспан денелерін қалай зерттеген? (Бақылаған)

Бүгін сен:

Ғарышты зерттейтін құралдар мен ұшатын аппараттар туралы білетін боласың.

ІҮ. Өткенді қайталау.

Ертеде адамдар ғарышты қалай зерттеген? Қандай жаңалықтар ашқан?

Доп

мультфильм

Сабақ ортасы

5-12

12-20

21-35

Жаңа сабақ:

(Ұ)Көздеріңізді жұмып, өздеріңізді ертедегі адамдар өмір сүретін жерге келгенін елестетіңдер.

Телескоп. Оқушылардың назарын дүрбінің суретіне аудару. –Мынау не?

Олардың жауаптарын ақпаратпен толықтыру. Ғалым Галилео Галилей алғаш рет ғарышты қарапайым дүрбінің көмегімен бақылап көрді. Осылайша алғашқы телескоп пайда болды.

Теле грек сөзінен аударғанда «алыс» дегенді білдіреді. Ал «скоп» деген грек тілінен аударғанды нені білдіретінін алдарындағы сөздерін тауып алыңдар. (балалардың алдында «қараймын, жүремін, ұшамын» сөздері бар. Олар тиісті сөзді таңдайды. «көремін») Қандай қорытынды шығаруға болады? Телескоп деген- алысқа қарап, ғарышты бақылауға арналған құрал. (осы кезде мұғалімнің дауысы естіледі. «Балалар, сендер қайдасыңдар?» Галилео балалармен қоштасады.

Қазіргі кезде телескоп қандай деп ойлайсыңдар?

(мұғалім сыныпқа қазіргі кездегі телескопты көрсетеді)

Ертедегі мен қазіргі телескоптарды салыстырады. Ұқсастығы мен айырмашылығы қандай?

(Қазіргі телескоп заттарды айқын, нақты көрсетеді. Алыстағы заттарды жақындатады.)

Телескопты қайда қою керек?

(мұғалім расытхана туралы түсіндіреді)

 Расытхана (обсерватория) — астрономиялық құбылыстарды бақылау және зерттеу жұмыстарын жүргізетін арнайы мамандандырылған мекеме. Ағылшынның “бақылау” сөзінен шыққан.

 Асы-Түрген расытханасы — климатты бақылауға арналған Қазақстандағы ең қолайлы бірден-бір ра­ сытхана.

Суретшінің жіберген қатесін табыңдар.

Ойлан. Жүзіп келе жатқан кемені кім бірінші көре алады: теңіз жағасында тұрған адам ба әлде биік ағашта отырған адам ба?

Есте сақта! Ұшатын аппараттар.

-Жерден барлығын көруге бола ма?

-Ғарышқа бару үшін адамдарға не қажет? (Зымыран)

Зымыран – ғарышты зерттеуде кең қолданыс тапқан ұшу аппараты. Ғарышта ауа жоқ, сондықтан ол жаққа ұшақпен, тікұшақпен, әуе шарларымен ұшу мүмкін емес. Ғарышкерлер дем алу үшін скафандр деп аталатын арнайы киім киеді. Ұшу аппараттары арқылы ақпарат алып отырады.

Топтық жұмыс: топтық жұмысты қолмен бағалайды. Егер тапсырманы дұрыс орындаса, екі қол көтереді. Егер қателер бар болса, бір қол көтереді.

1-топ. “Суретшілер” — зымыранның суретін салады.

2-топ. “Мүсіншілер” — оны ермексаздан жасайды.

3-топ. “Оригами” — зымыранның үлкен үлгісін қағаз­

дан жасайды. (Нұсқаулық беріп, қажетінше көмек көрсету.)

4- топ: бөлшектерден зымыран жинайды

Жердің алуан түрлі жасанды серіктері бар. Олар Күн жүйесін, басқа ғаламшарларды, ғарышты зерттеуге арналған. Метеорологиялық серіктер ауа райын болжауға көмектеседі. Байланыс серігі радио және теледидар хабарларын таратуға арналған.

/өзара бағалау/

Презентация, мультфильм, ермексаз, аппликация, баяғыш, телескоп, қағаздан жасалған телескоп, Галилеоның киімі

Диктафонда жазылған мұғалімнің даусы.

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді смайликтер арқылы бағалау.

Мен үшін сабақ қызықты болды, барлығын түсіндім.

Сабақ қызықты болды, бірақ маған әлі де көмек қажет.

Мен ештеңе түсінген жоқпын.

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыстағы тапсырмалар деңгейі

Мұғалімнің бақылауы, оқушылардың өзара бағалауы, өзін-өзі бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Қолданылған сергіту сәті мен белсенді оқыту әдістері

Сабақ барысында қауіпсіздік ережесін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу