Мұрагерлік құқық. Құқық негіздері, 11 сынып, сабақ жоспары.
Пән аты: Құқық негіздері. Сыныбы: 11. Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
ТГЭ ӘБ әдістемелік бірлестігінің жетекшісі: Бекітемін: | Мектеп : Қызылорда қаласы ХББ НЗМ | Сыныбы: 11 | |||||||
Мерзімі: | Оқушы саны: | Пән мұғалімі: Абджалиев Н.Ә. | |||||||
Бөлім: «Жеке құқық» Бөлімше: «Азаматтық құқықтағы келісімшарттар мен міндеттемелердің жекелеген түрлері» Тақырып: «Мұрагерлік құқық» | |||||||||
Оқу мақсаттары:
| |||||||||
Бағалау критерийлері: 11.3.1.3. оқу мақсаты бойынша-
Мәтіндегі академиялық ақпараттарды оқи отырып, тақырыптық терминдерге анықтама береді
Мұрагерлік құқық, мұраға ие болу куәлігі, өсиет, мұрагер, мұраны қабылдау тәсілдері, мұрагерлік құқықтың заңдық реттелуі, мұрагерлік құқықтың нысаны терминдеріне түсіндірме жауап жазады 11.3.1.4. оқу мақсаты бойынша-
“Санадағы кинофильм” әдісін қолдану арқылы мәселелердің даму тенденциясын ұсынады
Мұғалім бастаған құқықтық жағдаяттардың жалғасын талдау арқылы білім алушылар жеке және заңды тұлғалардың сұрақтарына ҚР Азаматтық Кодексінің негізінде жауаптарын жазады.
Заң және өсиет бойынша мұрагерлікке ие болудың түрлерін ажыратып, айырмашылықтарын талдайды;
Әрбір білім алушы жұбымен бірге мұрагерлікк заң және өсиет бойынша ие болудың заңдық негіздеріне мысалдар келтіріп, талқылайды. | |||||||||
Құндылықтарды дарыту: | «Мәңгілік ел» идеясының азаматтық патриотизм қасиеттерін меңгереді Құндылықтар: - Жаһандық азаматтықты қалыптастыру - патриотизм | ||||||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар:
(оқу, жазу, сөйлеу және тыңдау дағдылары) | ||||||||
Пәндік терминология: |
| ||||||||
Диалогтық тіркестер: |
| ||||||||
Бөлімнің басты сұрақтары: |
| ||||||||
Пәнаралық байланыс | Әлеуметтану, саясаттану, экономика | ||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | «Жалға беру келісімшарты. Тұрғын үйді жалдау. Қарыз келісімшарты. Сақтандыру келісімшарты.» | ||||||||
Сабақ түрі | Өткен сабақтағы мәліметті жаңғырту мен жаңа материалды игеру сабағы. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың қезеңдері | Сабақтаорындалатыніс - әрекеттер | Оқытуресурстары | |||||||
Басы Қызығушылықты арттыру кезеңі 10 минут | Тақырыпқа қатысты ой шақыру ситуативті процесі. Үй тапсырмасын сұрау.
Ситуациялық сұрақ:
Білім алушылардың репликалары тыңдалады. Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары және бағалау критерийлері жарияланады. Сыныптық талқылау сұрақтары:
Оқушылар пікірлері тыңдалады. Академиялық түсіндірілім:
2. Мұраға ие болу құқы туралы куәлік алу үшін мұрагер қандай құжаттар тапсыру қажет?
3. Мұраны қабылдауда қандай тәсіл қолданылады?
(Мұғалімге көмек ретінде ұсынылады)
|
Тақырыбы: “МҰРАГЕРЛІК ҚҰҚЫҚТАРДЫ ҚОРҒАУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУДЫҢ КЕЙБІР МӘСЕЛЕРІ”., Дереккөзі: https://www.zakon.kz/4976386-m-ragerl-k-y-tardy-or-audy-zh-zege.html
| |||||||
Ортасы – 60 минут Мағынаны тану кезеңі | Қалыптастырушы бағалау жұмысы: (11.3.1.3. оқу мақсаты бойынша)
Мәтіндегі академиялық ақпараттарды оқи отырып, тақырыптық терминдерге анықтама береді
Мұрагерлік құқық, мұраға ие болу куәлігі, өсиет, мұрагер, мұраны қабылдау тәсілдері, мұрагерлік құқықтың заңдық реттелуі, мұрагерлік құқықтың нысаны терминдеріне түсіндірме жауап жазады. Оқушылар жеке және жұптық формада ҚР Азаматтық Кодексінің 1046-1076 баптарын оқып, мазмұнын талқылайды; Қолдану дағдысы бойынша: 1 ) ҚР Азаматтық Кодексінің 1046-1076 баптарын оқып, мазмұнын талқылау арқылы кестеде берілген «Мұрагерлік құқық» тақырыбына қатысты терминдер мен ұғымдардың анықтамасын толтырыңыздар: 11.3.1.4. оқу мақсаты бойынша-
“Санадағы кинофильм” әдісін қолдану арқылы мәселелердің даму тенденциясын ұсынады
Мұғалім бастаған құқықтық жағдаяттардың жалғасын талдау арқылы білім алушылар жеке және заңды тұлғалардың сұрақтарына ҚР Азаматтық Кодексінің негізінде жауаптарын жазады;
1 –ші құқықтық жағдаят 1 –ші құқықтық жағдаяттың жазбаша жауап кестесі: 2-құқықтық жағдаяттың жазбаша жауап кестесі: Талдау дағдысы бойынша: 3-тапсырма. Өз жұбыңызбен мұрагерліктің нысандарына берілген мәтінді қарастырып, өсиет пен заң бойынша мұрагерлікке мысалдар келтіріңіз және бір –бірінен айырмашылығын ажыратыңыз : Өсиет бойынша мұрагерлікке мысал: ________________________________________________________________________________________________________________ Заң бойынша мұрагерлікке мысал: ________________________________________________________________________________________________________________ Өсиет және заң бойынша мұрагерлікті бір –бірінен қалай ажыратуға болады? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Сабақта жасаған жұмысыңызға баға беріңіз: ________________________________________________________________________________________________________________ | ҚР Азаматтық Кодексі, 268 -390 баптар; Наследование Адвокат Климов Анатолий Анатольевич г. Санкт-Петербург-2017 год. http://www.advokatessa.ru/nasled.htm Наследственное право.Завещание Нимерницкая И.А. 2017 Наследственное право https://volna.org/obshhestvoznanie/nasliedstviennoie_pravo.html Наследственное право https://mypresentation.ru/presentation/prezentaciya_nasledstvennoe_pravo Презентация на тему наследственное право https://govorun-otvety.ru/ugolovnoe-pravo/7788-prezentaciya-na-temu-nasledstvennoe-pravo.html Наследственное право https://prezentacii.org/prezentacii/prezentacii-po-obshhestvoznaniju/4092-nasledstvennoe-pravo.html | |||||||
Соңы – бағалау мен рефлексия 10 минут |
Оқушылардың жұмыс нәтижелері бағалау критерийлерімен бағаланады. Рефлексия. Өз прогресін бағалау. Төмендегі суреттерге назар аударып, өзіңіздің кері байланысыңызды беріңіз.
Мұрагерлік құқыққа мысал келтіріп, мәтінін жазбаша жазып келу.
ҚР Конституциясы 1046-1076 –баптары аралығы | Дәптер, А3 қағазы | |||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтарменбайланыс (тәрбие элементі) | |||||||
Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді. Мұғалім талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадағалау тиіс. Дәйекті дәлелдерге ғана негізделген қорытындыға жетудің мағынасының мәні, сыныптағы қабілеті төмен оқушы дәлелдерге негізделе отырып кем дегенде өзін ойын білдіре алады, ал қабілеті жоғары оқушы тәуелсіз, негізгі жауап береді. | Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету. Талқылауды бақылауда оқушылардың жалпы ХХ ғасыр басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды түсінуі деңгейін бағалау. | Құндылықтар: - патриотизм - өз елі үшін мақтаныш - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?