Азаттық үшін күрескендер. Дүниетану, 3 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6-бөлім «Көрнекті тұлғалар» Мерзімі: 3-тоқсан Сынып: 3 | Модератор: Сейтахметова Ж.М. Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Азаттық үшін күрескендер | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.3.4.2 Шығармашылықпен қазақ елінің тәуелсіздігі үшін күресушілердің рөлін тарихи мысалдармен көрсету. | ||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар - Қазақстанның тәуелсіздігі үшін күресушілермен танысады; - Қазақстанның тәуелсіздігін алудағы күресушілердің рөлін түсінеді. | ||||
Бағалау критерийлері | - Қазақстанның Ресейге қосылуының негізгі себептерін анықтайды; - Ресейге қосылудың жағымды жағын көрсететін 2 мысал келтіреді; - "Көтеріліс" және "Тәуелсіздік" ұғымдарының мағынасын түсіндіреді; - Қазақстанның тәуелсіздігі үшін күресушілердің рөлін шығармашылықпен таныстырады. | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - Қазақстанның Ресейге қосылуының оң жақтарын дәлелдеу. Терминология:
Талқылауға арналған сұрақтар: - Еркіндік пен тәуелсіздік деген не? - Неге тәуелсіз мемлекет болу маңызды? | ||||
Құндылықтарды дарыту | Патриотизмді дамыту қазақ халқының көрнекті тұлғаларымен: қазақ елінің тәуелсіздігі үшін күресушілермен танысу арқылы жүзеге асырылады. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі: синквейн шығару, эссе жазу. Көркем еңбек: "тәуелсіздік үшін күрескер" суретін салады. Әдебиеттік оқу: тарихи мәтінді оқу, терминологиямен жұмыс. | ||||
Алдыңғы меңгерілген білім | 1 сыныпта «Саяхат» тарауында оқушылар Ботай мәдениетінің ерекшелігін суреттеп,түрлі дереккөздер негізінде Тұмар патшайым туралы түсінік алған. «Уақыт» тарауында ежелгі түркілердің өмір сүру салты туралы мағлұматтар алған. Қазақ хандар мен билердің рөлін түсіндіре алады. . | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы
0-4 5-6 |
Оқушыларға Қазақстанның түрлі қалаларында орнатылған ескерткіштердің фотосуреттері көрсетіледі. Оқушылар кімнің құрметіне және неге қойылғаны туралы болжап айтады. Сабақ мақсаттарына жетелеңіз.
- Қазақстанның тәуелсіздігі үшін күресушілермен танысады; - Қазақстанның тәуелсіздігін алудағы күресушілердің рөлін түсінеді. | Ескерткіштер суреті (дидактикалық материалға қараңыз) Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Слайд №3 | |||
Сабақ ортасы 7-11 12-19 20-25 26-36 |
- Оқушыларға видеоүзіндіні көрсетіңіз. - Оқулықтағы мәтінді жеке оқып шығып зерттеулерін сұраңыз. - Бейнематериал мен мәтіндегі ақпараттарды пайдалана отырып, әрбір оқушыға Қазақстанның Ресейге қосылу себептерін анықтауды ұсыныңыз. - Мүмкін жауаптарды талқылаңыз. Бағалау критерийлері: - Қазақстанның Ресейге қосылуының негізгі себептерін анықтайды;
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Әрбір топқа Қазақстанның Ресейге қосылу себептері туралы мәтін беріледі. Тапсырма: - Мәтінді жеке оқу. - Топта талқылау. - Қазақстанның Ресейге қосылуының оң жақтарын табу; - 2 мысал келтіру; - Параққа мысалдар жазып, пікір алу үшін басқа топқа жіберу; Ең көп жағымды пікір алған топ жеңімпаз деп танылады. Бағалау критерийлері:
Оқушылар жұпта "көтеріліс" және "тәуелсіздік" ұғымдарына анықтама береді. Содан кейін бірге талқылайды және жұп жалпы анықтама шығарады. Мұғалім бірнеше анықтамаларды айтқызып, талқылайды. Мұғалім жаңа ұғымдарды енгізеді: Көтеріліс-бұл үкімет билігіне қарсы жаппай ұйымдастырылған шара. Тәуелсіздік-бұл бағыныштылықтың болмауы, мемлекеттің дербестігі. Бағалау критерийлері: -"Көтеріліс" және "Тәуелсіздік" ұғымдарының мағынасын түсіндіреді.
Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Әр топқа әртүрлі тапсырмалар таратылады : №1 топ Тәуелсіздік үшін көтеріліс жетекшілерінің біріне синквейн шығару. Ресурстар: Сырым Датов туралы ақпарат. №2 топ "Еркіндік ел мұраты» тақырыбында эссе жазу. Ресурстар: Исатай Тайманов туралы ақпарат. №3 топ «Тәуелсіздік үшін күрескер» тақырыбында сурет салу. Ресурстар: Махамбет Өтемісұлы туралы ақпарат. №4 топ «Қазақ халқының Тәуелсіздік үшін күресі» тақырыбына презентация (көрсетілім)жаса. Ресурстар: Кенесары Қасымұлы туралы ақпарат. Жұмыстар топта орындалады және ұжымға таныстырылады. Бағалау критерийлері: - Қазақстанның тәуелсіздігі үшін күресушілердің рөлін шығармашылықпен таныстырады. | Сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=aRIyCqptlao (2.24) Таратпа мәтін Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Таратпа мәтін Ақ парақтар, маркерлер (дидактикалық материалға қараңыз) Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Сурет салу құралдары, парақтар Ноутбуктер, ғаламтор Синквейн үлгісі Бағалауға арналған шаблон (дидактикалық материалға қараңыз) Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз | |||
Сабақтың соңы 37-40 | Рефлексия (жеке): Оқушылар 3 сұраққа жауап береді, өзін-өзі бағалайды және ұжымда талқылайды | Таратпа мәтін Түрлі түсті бауырсақтар (смайлики) (дидактикалық материалға қараңыз) | |||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Қабілеті жоғары оқушыларға интернеттен Қазақстанның тәуелсіздігі үшін басқа күресушілер туралы ақпарат табуды ұсыныңыз. Екі тілдегі сенімді интернет ресурсын ұсыныңыз: www.tarih-begalinka. Оқуда кедергісі бар оқушыларға "көтеріліс" және "тәуелсіздік" ұғымдарымен сөйлем құрауды тапсырыңыз. | Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады. Қалыптастырушы бағалау нұсқасы ретінде қағаз бетіне 3 сұраққа жауап беруді ұсыныңыз: 1. ХІХ ғасырдағы Қазақстан тәуелсіздігі үшін күресушілердің есімдерін жаз. 2. Олардың еліміздің тәуелсіздік алу жолындағы рөлі қандай? 3. Өз еліңнің тәуелсіздігін сақтау үшін не істей аласың? | Оқушылар сынып бөлмесінде қозғалу барысында, топтық жұмыс барысында қауіпсіздік техникасы сақталады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?