Музыка және уақыт. Музыка, 3 сынып, сабақ жоспары. 1 - сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 бөлім: «Уақыт»

Сабақ: 1

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы:

Қатысқандар

саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Музыка және уақыт

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.1.1- тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтау және салыстыру

3.2.1.2 - қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану

3.1.2.1 - көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындау

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • классикалық музыкалық шығармаларды тыңдайды және талдайды;
  • А.Вивальди шығармашылығымен танысады;
  • «Ұлытау» тобымен танысады;
  • жыл мезгілдері тақырыбында импровизация жасайды;
  • жаңа ән үйренеді.

 Бағалау

 критерийлері

  • Музыкалық шығарманың сипатын, жанрын және көркемдеуші құралдарын анықтайды
  • Музыканың көркемдеуші құралдарын қолдана отырып импровизация жасайды.

 Тілдік мақсаттар:

 

Оқушылар:

  • тыңдалған музыканы сипаттайды, музыка мен уақыт жөнінде және олардың өзара байланыстылығын туралы өз пікірін айтады, көңіл күйін түрлі музыкалық іс-әрекеттер арқылы жеткізе;
  • аспаптық бағдарламалық музыканы талдай біледі.

Пәндік лексика мен терминология:

  • классика
  • Антонио Вивальди

Ұлытау тобы

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Сіздер қандай музыка түрін ұнатасыздар?
  • Ал, классикалық музыканы тыңдайсыздар ма?

Құндылықтарды дарыту

Топтық жұмыстарға қатысу арқылы оқушылардың бір-біріне деген құрмет сезімерін қалыптастыру.

Оқушылар классикалық музыкамен танысып тыңдау арқылы классикалық өнерге деген құрмет сезімдерін қалыптастырады.

 Пәнаралық

 байланыстар

Көркем еңбек – оқушылар жыл мезгілдерінің суреттеріне қарап суретте көрсетілген құбылысты дыбыстап музыка шығарады және импровизация жасайды.

 АКТ дағдылары

АКТ дағдылары сабақта ресурстарды көрсету мақсатында қолданылады.

Бастапқы білім

Оқушылар ля нотасы, жартылық нота, лад, мажор, минор, контраст, жанр, терме тәрізді музыкалық түсініктерді үйренді, алған білімдерін қайталады және кеңейтті. Контраст музыкаларды тыңдап, суреттерді қарап, салыстыра отырып «жақсы мен жаман» және «мажор мен минорды» ажыратуды үйренді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Музыкалық сәлемдесу

Балалар, бүгін біз «Уақыт» бөлімін бастаймыз. Оқушылармен әңгімелесу.

  • Айтыңыздаршы музыка уақытқа тәуелді ма?
  • Сіздер қандай музыка түрін ұнатасыздар?
  • Ал, классикалық музыканы тыңдайсыздар ма?

Мұғалім оқушылардың айтқан жауаптарына негізделе отырып сабақ тақырыбы мен сабақ мақсаттарын айтады.

Бүгінгі сабақта біз

  • Классикалық музыкалық үлгілерді тыңдаймыз,
  • Музыканың уақытпен байланысын анықтаймыз.
  • Жаңа ән үйреніп, орындаймыз.

Презентация

1 тапсырма. Музыка тыңдау және талдау

Балалар, классика сөзінің мағынасы қандай?

Классика сөзі латын тілінен аударғанда үлгі аларлық, сипатты, көрсетуге тұрарлық деген мағынаны білдіреді.

Классикалық музыка үлгісінде тәрбиеленген заманауи музыкант мағынасы терең тамаша музыка шығара алады.

Бүгінгі күні сол замандағы классиктер өз музыкасын тек қана жүздеген жылдар бойы тыңдалмай, оның заманауи өңдеуде тыңдаса, таңқалар ма еді.

Композиторлар музыка шығару кезінде жыл мезгілдеріне, табиғатқа шабыттанған. Сол музыка үлгілерін біз әр түрлі интерпретацияда тыңдап көрейік.

  • А.Вивальди «Қыс»

Скрипка аспабының орындауында

  • А. Вивальди «Қыс» «Ұлытау» тобының орындауында

Музыканы талдауға арналған сұрақтар

  • Музыканың сипаты қандай?
  • Бұл музыка қандай қысты суреттейді?
  • Бірінші үзіндіде қандай аспаптарды естідіңіздер?
  • Екінші орындауда қандай аспаптарды естідіңіздер?

Бағалау критерийі:

  • Музыкалық шығарманың сипатын, жанрын және көркемдеуші құралдарын анықтайды

2 тапсырма. Ақпарат іздеу

Оқушыларды композитор А. Вивальди және қазақстандың этно «Ұлытау» тобымен таныстыру

«Ұлытау» қазақстандық аспапты этно-рок стиліндегі музыкалық ұжым. 2001 жылы құрылған. Топтың әуендері келесі қолданылаты негізгі аспаптарынан туындайды: домбыра, электр гитара және скрипка. Топ игі мақсатпен құрылған. Мақсат – қазақтың қара домбырасы мен халық күйлерін әлем халықтарына таныту. 2001 жылы Голливудта өткен Бүкіләлемдік музыка орындаушыларының чемпионатында Бас жүлдені жеңіп алды.

Антонио Лучо Вивальди 1678-1741- итальяндық композитор, скрипкашы, педагог, дирижёр, католиктік діни қызметші. Вивальди XVIII ғасырдағы итальяндық скрипка өнерінің көрнекті өкілдерінің бірі болып саналады. Музыкант көзі тірісінде керемет атаққа бөленіп, халық тарапынан мойындалған, Еуропадағы ірі мәдени қайраткер - Кончерто гроссо, ансамбль-оркестірлік концерттің шебері, 40-тан астам опералардың авторы. Вивальдидің танымалдылығы аспаптық концерттерінің, әсіресе скрипканың арқасында келді. Оның атақты туындысы – скрипкалы 4 концерттен тұратын «Жыл мезгілдері» («Времена года») атты сериялы шығармасы.

Сынып 4 топқа бірігеді

Оқушыларды сандар бойынша 4 топқа біріктіру

3 тапсырма. Музыка шығару және импровизация.

Бағалау критерийі

- Музыканың көркемдеуші құралдарын қолдана отырып импровизация жасайды.

А.Вивальдидің «Жыл мезгілдері» сериясынан «Күз» және «Қыс» музыкалық шығармалары тыңдатылады.

Әр топқа қыс және күздің суреттері беріледі.

Тапсырма: өз суретіңіздегі жыл мезгілінің сипатын Вивальди музыкасына ұқсатып дыбыстаңыз. Композитор қолданған музыканың көркемдешуі құралдарын қолданыңыз.

4 тапсырма. Әнді үйрену.

Бағалау критерийі: әнді әуені мен ырғағын сақтап, сипатын жеткізе отырып орындайды.

Муз.И.Нүсіпбаев, сөзі Х.Талғаровтың «Жас дәуірдің түлегіміз» әнін үйреніңіз.

Әннің әуені мен ырғағын нақты ороындаңыз.

1. Бау, бақша, белдер,

Орман, тау, көлдер

Көрікті шексіз даламыз.

Дәулеті тасқан,

Сәулеті асқан

Көңілді ауыл, қаламыз.

Қайырмасы:

Жадырап күндей,

Жайнаған гүлдей

Бақытты біздер баламыз! (2 рет)

2. Өзіміз туған,

Көбелек қуған

Өлкеде өсіп, толамыз.

Жалықпай оқып,

Көңілге тоқып

Білімді адам боламыз.

Әнді музыкалық аспаптарда ырғағын сүйемелдей отырып орындаңыз.

Презентация

https://www.youtube.com/watch?v=QFFrkZOYojk

https://www.youtube.com/watch?v=oXd2gbyjsUg

https://www.youtube.com/watch?v=Ec6mhFqaqgU

Әннің әуенін мұғалім сүйемелдеутін аспап

Әннің сөздері

Музыкалық-шулы, жәні ырғақтық аспаптар.

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия:

«Сөйлемді жалғастыр»

Мен білдім.....

Мен үйрендім.....

Мен сездім.....

Мен бұрын ойлайтын едім........

Мен бүгінгі сабақтан алдым.........

Мен өзімді сол үшін мадақтаймын

Маған бұл маңызды болды...........

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Музыканы талдау барысында музыканың көркемдеуші құралдары жазылған стендке оқушылардың назарын аудару.

Бақылау

Бағалау критерийлері арқылы

Интерактив тақтасын кажет болмаған кезде өшіріп отыру

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақытты кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы солжақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу