Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр». Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 3-сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:

І Дананың сөзі – ақылдың көзі

Уақыты: мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 8 қатысқаны: қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Қорқыт «Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.1.1 композицияны тұтастан-бөлшекке, бөлшектен-тұтасқа қарай талдау;

Сабақ мақсаттары

жырды композициялық құрылысы жағынан талдау, жеке бөлім-бөлшектерін ажыратып әрі бөлшекті бүтінмен ұштастыра қарастыру.

Бағалау критерийлері

жыр композициясын тұтастан-бөлшекке, бөлшектен- тұтасқа қарай талдай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: жыр композицясына талдау жасау жолдарын меңгереді.

Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: материалдық емес мұралар, композиция, оғыздар, бектер т.б.

Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, жыр композициясына сай ..., мен ... ойлаймын т.б.

Құндылықтарды дарыту

Сабақ мазмұны арқылы жұпта/топта жұмыс жасау, жауапкершілік және өзін-өзі, өзгені бағалай білу құндылықтары оқушы бойына сіңіріледі.

Пәнаралық байланыс

Этнографиямен байланыс. Оғыздар заманындағы салт-дәстүрлер.

Қазақстан тарихымен байланыс. Дәстүрлі қазақ мәдениеті.

Алдыңғы білім

«Байбөрі баласы Бамсы-Байрақ туралы жыр» үзінділерімен жұмыс жасады, өз көзқарастарын дәлелдеу мақсатында оларды орынды қолданды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3

4-10

11-12

Сынып оқушылары қызыл, көк және жасыл түсті стикерлер бойынша жұптасады.

1.Өтілген тақырыпты жүйелеу.

«Шатасқан оқиғалар тізбегімен» жұмыс

  • «Ендеше оған ат қоятын мезгіл өтіп те кеткен екен» деп, Байбөрі барлық оғыз елінің бектерін шақырып, той қылды.
  • Ішкі және тысқы оғыздардың Баяндүр хан тойына жиналды.
  • Көпестер балаға жақындап келіп, оның қолынан сүйді.
  • Ол заманда бектердің алғысы да, қарғысы да қате кетпей, дұғасы қабыл болушы еді.
  • Саудагерлер ұйқыда жатқанда, бес жүз гәуір олардың қосына тиіп, дүниелерін тонап алады.
  • Байбөрі бек өзінің саудагерлерін шақырып алып, бұйрық берді.
  • Екеуі далаға барып, ат жарыстырып еді, Байрақтың аты озып шықты.
  • Байбөрінің баласы атына мініп аңға шықты, аңдарды қуа-қуа ол әкесінің отардағы малдарына келді.
  • Жас жігіт үйіне келіп, әкесіне көпестердің келіп жеткенін айтты.
  • Жігіттің көзі теңіз жылқысы шұбар айғырға, темірден соққан шоқпарға, еменнен істелген садаққа түсті. Оған ұнаған осы үш нәрсе болған еді.

Дұрысы:

1.Ішкі және тысқы оғыздардың Баяндүр хан тойына жиналды.

2.Ол заманда бектердің алғысы да, қарғысы да қате кетпей, дұғасы қабыл болушы еді.

3.Байбөрі бек өзінің саудагерлерін шақырып алып, бұйрық берді.

4.Байбөрінің баласы атына мініп аңға шықты, аңдарды қуа-қуа ол әкесінің отардағы малдарына келді.

5.Саудагерлер ұйқыда жатқанда, бес жүз гәуір олардың қосына тиіп, дүниелерін тонап алады.

6.Жігіттің көзі теңіз жылқысы шұбар айғырға, темірден соққан шоқпарға, еменнен істелген садаққа түсті. Оған ұнаған осы үш нәрсе болған еді.

7.Жас жігіт үйіне келіп, әкесіне көпестердің келіп жеткенін айтты.

8.Көпестер балаға жақындап келіп, оның қолынан сүйді.

9.«Ендеше оған ат қоятын мезгіл өтіп те кеткен екен» деп, Байбөрі барлық оғыз елінің бектерін шақырып, той қылды.

10.Екеуі далаға барып, ат жарыстырып еді, Байрақтың аты озып шықты.

2. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

МД слайд

түрлі-түсті стикерлер, таратпалар

Сабақтың ортасы

13-15

16-25

26-30

3. ЖЖ. 1-тапсырма. «Пікіріңді дәлелде» стратегиясы

Сыныптағы оқушылар қызыл, көк және жасыл түсті стикерлер бойынша жұптарға бөлініп, берілген жағдаяттарға байланысты өз пікірлерін дәлелді жеткізеді. Қызыл түсті стикер алған оқушы берілген пікірмен келіседі, көк түсті стикер алған оқушы пікірге қарсы пікір айтады. Ал жасыл түсті стикер алған 2 оқушы төреші рөлінде болады.

4. 1-жағдаят. Жырдағы қызбен күресу салты. Бамсы-Байрақтың Бану-Шешекпен танысуы. Қыз артынан іздеп келген

жігіттің бесіктен атастырған күйеуі екенін білген соң, өзін алу үшін үш шарт қояды. Бірінші, екеуі ат жарыстырады, екінші, мергендік сайысына түседі. Соңында екеуі күреске түседі.

Сұрақ: Қалай ойлайсыздар, бұл матриархат дәуірінің көрінісі ме әлде ата салтымыз ба?

5. 2-жағдаят. Оғыздар заманында жігіт үйленер болса, әуелі садақтан оқ атып, сол оқ түскен жерге қалыңдық шатыры тігілуші еді. Байрақ та сондай оқ атты. Сол оқтың барып түскен жеріне оңаша отау тігілді.

Сұрақ: Бұл дәстүр бүгінгі күні сақталған ба? «Қыз Жібек» фильмімен байланыстыра отырып тұжырым жасаңыз.

6. 3-жағдаят. Дастанда құдалық, қалың мал беру жөнінде әңгімелер кездеседі. Айталық, Бамсы-Байрақ Бану-Шешекпен кездесіп уəделескеннен кейін, Байбөрі құдалыққа сөйлесуге, оғыз бектерінің ұйғарымы бойынша, Қорқыт атаны жібереді.

Сұрақ: Не себепті құдалықты келісуге Қорқыт атаны жібереді? Қазірге кездегі үйлену дәстүріне ой жүгіртіңіз.

Қабілеті жоғары оқушылар жыр композициясына талдау жасайды:

Оқиғаның басталуы (Қам-Ғанұлы Баяндүр ханның ала шатырын құрғызып, той жасауы)

Оқиғаның байланысуы (Байбөрі бектің қайғыруы)

Оқиғаның дамуы

Оқиғаның шиеленісуі

Оқиғаның шарықтау шегі

Оқиғаның шешімі

Қабілеті төмендеу оқушылар жағдаяттар мазмұнын баяндап береді.

Дескриптор

  • жағдаяттардың мағынасын түсінеді;
  • өз пікірін дәлелді жеткізеді;
  • композициялық талдау жасайды.

7. Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек».

таратпалар

«Қыз Жібек» фильмінен үзінді

Сабақтың аяғы

31-35

36-40

8. Рефлексия. «Борт журналымен» жұмыс

Әр оқушы жеке-жеке жұмыс жасайды, үйрену нәтижелерін сараптап ой елегінен өткізеді. Бірнеше оқушының жауабы тыңдалады.

Тақырып бойынша бұрыннан не білемін?

Тақырып бойынша бүгін не білдім?

-мәтіннен;

-сабақтан;

-сыныптасымнан;

-мұғалімнен.

Дифференциация

Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау

Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және техникалық қауіпсіздікті сақтау

Оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралау.

Аталған саралау түрі оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралауға ұқсас. Оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша саралау барысында өзара бағалау мен өзін-өзі бағалау оқу процесінің ажырамас бөлігі болып саналады. Қабілетті оқушылар қалыптастырушы бағалаудың аталған түрлерінің мәнін жылдам түсініп, тапсырманы нәтижелі орындайды.

Берілген жағдаяттарға байланысты өз пікірлерін дәлелді жеткізеді. Қызыл түсті стикер алған оқушы берілген пікірмен келіседі, көк түсті стикер алған оқушы алдыңғы пікірге қарсы пікір айтады. Ал жасыл түсті стикер алған 2 оқушы төреші рөлінде болады, яғни, өзара бағалау және өзін-өзі бағалау жүзеге асырылады. Бағалау критерийіне сай құрылған дескрипторларға сүйене отырып, қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергені тексеріледі.

Жұппен, топпен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау, топ ережесін басшылыққа алу тәртібі ескертіледі.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу