Қорқыттың нақыл сөздері. Қазақ әдебиеті, 8 сынып, сабақ жоспары. 21-сабақ.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:

І Дананың сөзі – ақылдың көзі

Уақыты: мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 8 қатысқаны: қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Қорқыттың нақыл сөздері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • үзінділерді өңдеу тәсілін меңгереді;
  • креативті жазба жұмысын орындайды.

Бағалау критерийлері

1.шығармадан алған үзінділерді қайта өңдейді;

2. креативті жаза алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: үзінділерді шығармашылықпен өңдеп жазу жолдарын меңгереді.

Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: шығарма үзіндісі, креативті жазу, нақыл сөздер, мақал-мәтелдер, афоризмдер, даналық ойлар т.б.

Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, үзіндінің негізгі ойы т.б.

Құндылықтарды дарыту

Сабақ мазмұны арқылы жеке/топта жұмыс жасауға, өзінің /өзгенің оқуы алдындағы жауапкершілікті түсінуге, үздіксіз оқып-үйренуге дағдыланады және отбасылық құндылықтар сіңіріледі.

Пәнаралық байланыс

Қазақтың дәстүрлі мәдениеті, ауыз әдебиеті. Қазақ мақал-мәтелдері.

Қазақстан тарихы пәнімен байланыс. Қорқыт – тарихи тұлға.

Алдыңғы білім

Оқушылар осы сабақтың алдында Қорқыт атаның нақыл сөздерін оқып танысты. Үзінділерге сүйене отырып өз көзқарастарын дәлелдеді.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2

3-10

1.Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

2. Тапсырма: Қорқыт атаның нақыл сөздері мен қазақтың мақал-мәтелдерін салыстырыңдар.

Қорқыт атаның нақыл сөздері

Қазақтың мақал-мәтелдері

Анадан өнеге көрмеген қыз

жаман, атадан тағылым алмаған ұл жаман. Ондай бала ел басын құ

рап, үйінен дәм беруге де жарамайды. Ананың көңілі балада болар.

Ата көрген – оқ жонар, Ана көрген – тон пішер.

Ананың көңілі балада, баланың көңілі далада.

ҰҚСАСТЫҚТАРЫ

Отбасындағы тәлім-тәрбие, үлгі-өнеге.

МД слайд

Қазақ мақал-мәтелдерінің жинағы, таратпалар

Сабақтың ортасы

11-13

14-28

29-30

31-37

Тапсырма шарты, қадамдары жан-жақты түсіндіріледі. Оқушылар жеке жұмыс жасайды.

3. Ж. «Кейіпкерге хат»

1- қадам: Қорқыт ата нақылдарын оқиды.

2 - қадам: Кейіпкерін анықтайды. Кейіпкерлер: Қорқыт, жастар, ата-ана, бала.

3- қадам: Оқушылар кейіпкерге хат жазу барысында бірнеше жуан, жоғары дәрежелі сұрақ қоюы керек.

Егер ... , не болар еді? Неге...? Неліктен ...?

4- қадам: Осы сұрақтарға өзі мүмкіндігінше балама жауап ұсынуы қажет. Мүмкін,... ... болған шығар?

5- қадам: Хат соңында кейіпкерге ұсыныс жазылады.

Дескриптор

  • Қорқыт нақылдарын шолып оқиды;
  • кейіпкерін нақтылайды;
  • жоғары деңгейлі бірнеше сұрақ қояды;
  • өз сұрақтарына балама жауаптар ұсынады;
  • ұсыныс жасайды.

Қабілеті жоғары оқушылар жоғары деңгейлі сұрақтар шығару жолдарын қабілеті төмендеу оқушыларға үйретеді.

4. «Ыстық орындыққа» шақырылған оқушы жауаптары тыңдалып, кері байланыс беріледі.

Қорқыт атаның нақыл сөздері

Сабақтың аяғы

38-40

5. Рефлексия

«Кейінге қарау»:

Сабақтан біз не үйрендік?

Оған қалай қол жеткіздік?

Оқушылар өз әрекеттері мен ойларына, ұстанымдарына ой жүгіртеді.

Дифференциация

Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау

Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және техникалық қауіпсіздікті сақтау

Ресурс немесе мәтін бойынша саралау

Саралаудың бұл түрі диалог арқылы саралаумен байланысты, себебі кейбір оқушылар белгіленген мақсатқа қол жеткізуі үшін арнайы көмекті қажетсінеді. Көмек ауқымы мен деңгейі де оқушы қажеттілігіне сай сараланған болуы тиіс.

Бұл қолдау мұғалім немесе басқа да үлкендер тарапынан көрсетілуі мүмкін. Оқушы қолдауды басқа оқушыдан, компьютерден немесе ақпараттық технологиялар арқылы алуы мүмкін. Қабілетті оқушыға жеке оқыту бағдарламасы бойынша қолдау көрсетуге болады.

Сабақтың барлық кезеңінде оқушылардың жауаптарына қатысты мұғалім тарапынан сындарлы кері байланыс беріледі. Оқушылар жеке жұмыстанып жатқан кезде бақылау парағы толтырылады. Ал «Ыстық орындыққа» шақырылған оқушылардың жауаптары критерийге сәйкестігімен бағаланады.

Оқушыларға сабақ үстінде:

- смартфон, гаджеттерді рұқсатсыз қолданбау;

- сабаққа кешікпеу;

- белсенді оқу әрекеттері кезінде парталар мен орындықтардың арасында абайлап жүру керектігі ескертіледі.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу