«Алып Ер Тұңға» жырының көркемдік тәсілдері. Қазақ әдебиеті, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
САБАҚ: №2 | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | «Алып Ер Тұңға» жырының көркемдік тәсілдері | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 6.2.3.1 - шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау; | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Оқушылардың барлығы орындай алады: Көркемдегіш құралдарды түсінеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жырдағы көркемдегіш тәсілдерді анықтайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Жырдағы көркемдегіш тәсілдерді анықтап, қолданылу мағынасын түсінеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын анықтайды. Қолданылу мағыналарын талдайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты сөздік қорлар мен терминдер: дастан, түркі тайпалары, шежіре, жоқтау, көсем, қаһармандық жыр, билеуші. Диалог құруға, жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Арыстандай айбарлы», «Жолбарыстай жүректі, көк бөрідей тәкаппар», «Көк тәңірінің ұлы еді...» | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, қазақ тілі, ұлттық салт-дәстүр | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар | Ұлтжандылық, елжандылық тәрбие, ынтымақтастық, бір-біріне құрмет көрсетеді. Туған жерге деген құрметі артады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Жоғары деңгейдегі дағдылар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | «Алып Ер Тұңға» дастаны | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөз дер | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут 10 минут
5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 5 минут | І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар санамалау арқылы 4 топқа бөлінеді. II. Топтық жұмыс. «Сөздік гол» ойыны.
Дескриптор: 1.Жасырынған сұрақтарды рет-ретімен дұрыс таба біледі; 2.Сұрақтардың жауабын дұрыс таба біледі; 3.Құраған сөйлемдері көркем әрі түсінікті. Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстырамын, үй тапсырмасын пысықтаймын. Ой қозғау: Туған тіліміздің маңызы мен мәйегі саналатын қандай бейнелеуіш, көркемдеуіш құралдар туралы оқушылардан сұрау. Троп түрлерін еске түсіру. Өлеңді құбылту / троп/ 1. Ауыстыру /метафора/ 2. Кейіптеу 3. Пернелеу / аллегория/ 4. Астарлау / символ/ 5. Алмастыру / метонимия/ 6. Мегзеу / синекдоха/ 7. Әзіл /юмор/ 8. Кекесін / ирония/ 9. Мысқыл / сарказм/ 10. Ұлғайту / гипербола/ 11. Кішірейту /литота/ 12. Әсірелеу / гротеск/ 13. Табу 14. Эфемизм
III. Мағынаны тану кезеңі. Топтық жұмыс Тапсырма: Жыр мазмұнынан 4 бейнелеу құралын анықтап, мағынасын өз сөзіңізбен түсіндіріңіз.
Дескриптор: - шығармадағы 4 түрлі бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін тармақтарды анықтайды; - 4 бейнелеу құралының түрін ажыратады; - жырдағы қолданылу мағынасын өз сөзімен түсіндіреді. Кері байланыс. Бағалау
| Таныстырылым Слайд Үлестірме | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы 1.«Бүгін мен...................... білдім» 2.«................. қызықты болды» «.......................... қиын болды» 3.« ......................... екенін түсіндім» 4.«Мен..................................... білім алдым» 5. «.................. мені таң қалдырды» Үйге тапсырма: Алып Ер Тұңға жырындағы көркемдегіш құралдарды жазып келу. |
| |||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Оқушыларды бағалауда «Екі жұлдыз, бір тілек», «3-2-1», «Бас бармақ» әдістерін пайдаланамын. Оқушылардың оқу мақсатына қол жеткізгеніне көз жеткізу үшін бағалау критерийлері мен дескрипторларды қолданамын. Оқушыларға тиімді кері байланыс беріп отырамын. Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, гипербола, литота) анықтау барысында байқалады | Қауіпсіздік ережелері әрдайым сақталады: оқушылардың түзу отыруына, тақтаға дұрыс қарауына, жалпы, СӨС ережелері сақталады. Сабақта интербелсенді тақтаны қолдану арқылы оқушылардың АКТ дағдылары дамиды. Оқушылардың Елжандылық, Туған жерге деген құрметін қалыптастырады, өзіне деген жауапкершілікті арттырады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?