Қазақ тілі_3-сынып_1-бөлім_Жанды табиғат__Мазмұндама жазамын (пайымдау мәтіні)_ҚМЖ
Қысқа мерзімді жоспар
Пән Қазақ тілі Бөлімі Жанды табиғат Тақырыбы Мазмұндама жазайық (пайымдау мәтіні және оның құрылымдық бөліктері) | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспаған оқушылар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: | 3.3.3.1 өз бетінше оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып, мазмұндама жазу; 3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету; 3. 3.7.2 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату және тыныс белгілерін дұрыс қою. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | •Мәтінге жоспар құрастырады. •Жоспар бойынша мазмұндама жазады. •Каллиграфиялық нормаларды сақтап жазады. •Қаратпа және қыстырма сөздерді ажыратады. •Қаратпа және қыстырмасөздердің тыныс белгілерін қояды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тірек сөздер | Пәндік терминология мен тірек сөздер Пайымдау мәтіні,құрылымдық бөліктерін, көмекші сөздер. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: Арқарға үлкен мүйіз неге керек? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар | Жануарларға қамқор болуға, оларды қорғауға баулу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Сергіту жаттығуларын жасау кезінде дене шынықтыру және музыкамен байланыс болады.Әдебиеттік оқу, жаратылыстану пәнімен байланыс көрініс табады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Мәтін. Мәтін түрлері.Сөйлем түрлері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Сабақта жоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут 2 минут | (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. «Үлпілдек» ширату жаттығуы ойналады. Мақсат оқушылардың қозғалыс белсенділігін дамыту, өз әрекетін бақылауды меңгерту. Содан соң сабақ тақырыбы және оқу мақсаттары таныстырылады. Оқушыларға бағалау критерийі айтылады. | Мақта немесе мамық жүн | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 33 минут 7 минут 5 минут 1 минут 5 минут 15 минут | (Т) 3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету; Оқушылар геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді: үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек, бесбұрыш. 1.Топқа үш мәтін беріледі. Оқушылар мәтіндерді мұқият оқиды. Бұл мәтіндердің бір-бірінен қандай айырмашылықтары бар екендігін табады? Бұл тапсырма «Семантикалық кесте» сызбасы арқылы орындалады.
2. Оқушылар жұмыс дәптерлеріне пайымдау мәтінін қатесіз көшіріп жазады. Дескриптор: - мәтінді қатесіз көшіреді; - бас әріп пен кіші әріптің биіктігін сақтайды; - бас әріп пен кіші әріптің мөлшерін сақтайды; - сөздерді, әріптерді үзбей, көлбеу жазады; - әріптердің дұрыс байланысын көрсетеді. (Т) 3.3.7.2 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату және тыныс белгілерін дұрыс қою. 1.Оқушыларға мәтін (К.Сегізбайұлы. Арқарға үлкен мүйіз неге керек?) беріледі. Оқушылар мәтінді іштей оқиды. Сөздікпен жұмыс жүргізіледі. Оқушылар мәтін ішіндегі қиын сөздерді сандықшаға салады. Мұғалім сандықшадағы сөздерді оқушылар көмегімен мағынасын ашады. Құлжа,маңғаз қалпы,жоны, көз тікті, сақшыдай қалт етпей. Сергіту сәті орындалады.Оқушылар би қимылымен жаттығулар жасайды. 2.Оқушылар мәтіннің құрылымдық бөліктері бойынша сұрақтар дайындайды. 3.Мәтіннен қаратпа және қыстырма сөздерді теріп жазады.Қаратпа сөз бен қыстырма сөздердің тыныс белгісін қояды. Қаратпа сөздер________________________________ Қыстырма сөздер:_____________________________ Дескриптор: -мәтіннен қаратпа сөздерді анықтайды; -мәтіннен қыстырма сөздерді анықтайды; -сөйлемдегі қаратпа және қыстырма сөздердің тыныс белгілерін дұрыс қояды. Топтағы оқушылар мәтінге жоспар құрады. Барлық топтың жоспары тыңдалады. Жоспар 1. Құлжаның маңғаз қалпы 2. Құлжаның жартастан секіруі 3. Мүйіздің қасиеті Оқушылар құрастырған жоспар бойынша мәтіннің мазмұнын жазады.Тапсырма «Еркін жазу» әдісі бойынша жүргізіледі. Дескриптор: - мәтінге жоспар құрастырады; - мәтіннің мазмұнын жоспарға сәйкес жазады; - сөйлемдердің құрылымын сақтайды; - орфографиялық нормаларды сақтап жазады; - пунктуациялық нормаларды сақтап жазады. | Геометрия лық фигуралар Қосымша №1 Кесте Қосымша №2 Қосымша №3 Сандықша Слайд https://i.ytimg.com/vi/OjICU0nQtRE/maxresdefault.jpg Үнтаспа | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия. Сабақты қорытындылауда өзін-өзі бағалау кестесі қолданылады.
| Қосымша №4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Әр оқушының жауабы мадақталады. Қабілеті жоғары оқушылар Тыңдалған мәтінге жоспар құруға жәрдемдеседі. Сөздің мағынасын сөздіктен таба алады. | Оқу мақсаты бойынша алған білімді қорытынды бағалау жүргізілді. Ұғыну кезеңінде оқушылар объектілерді білу, түсіну, қолдану дағдысын бағалау мүмкіндігін беретін критерийлер бойынша бағаланады. Сабақта жеткен жетістіктеріне ой қорытады. | Сергіту сәті өткізіледі. Жазу кезінде, тақтаға шығу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау қажеттігі ескертіледі. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?