Тақырыбы: "Иондардың түзілуі" 8 сынып


Сабақ жоспарлау үлгісі

 

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: «М.Мақатаев атындағы №47» жалпы  орта  мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Битабарова Хадиша Исабековна

 

 

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

  §4. Иондардың түзілуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.5 -атомдар электрондарды қабылдай  немесе жоғалта алатынын және осының  нәтижесінде иондар түзілетінін түсіну

Сабақтың мақсаты

Барлық  оқушылар үшін:

·         атомдар электрондарды қабылдайтынын біледі

·         жоғалта алатынын және осының  нәтижесінде иондар түзілетінін біледі

Көптеген оқушылар үшін:

·          атомдар электрондарды қабылдайтынын және осының  нәтижесінде иондар түзілетіндігін мысалмен  түсіндіре  біледі

 Кейбір оқушылар үшін

·         атомдар мен иондардың электрондық конфигурациясын және электронды – графикалық формуларын жаза отырып салыстырады

Бағалау критерийі

·         Атом және иондарды электрон құрылысы көрсетілген диаграмма негізінде анықтайды.

Тілдік мақсаттар

 

·         Оқушылар   атомдар электрондарды жоғалта алатынын және осының  нәтижесінде иондар түзілетінін біледі.

Негізгі  сөздер  және сөз  тіркестері  :  ион, металл, бейметалл, анион, катион,  атом  радиусы

Диологқа  қолданылатын  сөздер

·         Электрондық  қабат  пен электрондық  деңгей ұғымының  айырмашылығы......

·         Энергетикалық  деңгейлер  қандай сандармен  белгіленеді....?

·         Ионның  түзілуі....?

 

Құндылықтарға баулу

 

 

Қарым –қатынас жасау қабілеті, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

физика

Алдыңғы білім

 

7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу;

7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;


 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау.  Топқа  түстер арқылы бөлу

 

 

 

   протон          электрон      нейтрон

 

Ширату жаттығулары арқылы жаңа сабақты меңгеру «өткен сабақтарға қатысты сегіз сөзді атаңыз»  ( Химия, химиялық элемет, атом, валенттілік,молекула, энергетикалық  деңгей,)

 

 

«Суретті  сөйлет»  әдісі.  Топтық жұмыс.

оқушылар  берілген  сурет  бойынша  өз  ойларын  айтып  ортаға  салады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейне жазба :  Натрий хлоридінің атомдық деңгейде түзілуі 

2 сурет  бойынша  ионның  түзілуі  көрсетілген

 

    Са+2,   CI-,    Мg+2,       F-,     Na+,      Br-  осы  элементттерді катион мен  анионға  жіктейміз

 

Дескриптор:

 

-          элементтерді   катион мен  анионға  жіктей  алады

 

Кері байланыс       

Бағдаршам арқылы

берілген тапсырманы орындауына

қарай бағалаймын

 

 

 

 

 

Қима  қағаздар  арқылы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейне жазба   көрсету

 

Сабақтың ортасы

 

 5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 минут

 

«Мені  білесіңбе? » әдісі     Топтық  жұмыс  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

- түзілген иондардың формуласын жаза  алады

 

Кері байланыс       Бағдаршам

 

 

 

 

 

«Көршіме  айтамын»  әдісі   бойынша

2-тапсырма    орындату

    Х,Ү  және Z  бөлшектері  мен электрондардың  орналасуы  арасындағы   сәйкестікті   табыңдар

 

Бөлшек

Ядро заряды

Электрондардың электрондық  қабаттарға  орналасуы

 

І

ІІ

ІІІ

І\/

Атом   Х

+7

 

 

 

 

Катион Ү

+10

 

 

 

 

Анион  Z

+20

 

 

 

 

 

Дескриптор

-          Ядро зарядтары  арқылы бөлшектерін  тауып, сәйкесінше  электрондық  қабаттарға  орналастырады

-          Иондарды  тауып  электрондық   қабатқа  орналастырып конфигурациясын  дәптерге  жазады

Кері байланыс       Бағдаршам

 

 

 

 

 

«Ойлан тап»    әдісі арқылы кестені толтырады 

  жеке   жұмыс

а)   Төменде  берілген  өзгерістерді  толтырыңдар

S0          ?            S+4

 

СІ0         ?            СІ-1

 

 

атом

электрон

ион

S0

 

 

СІ0

 

 

 

В)  Өзгеріс   нәтижесінде  пайда  болатын  бөлшек  зарядын  анықтаңдар

 

СІ0       -3е       СІх

 

СІ0       -5е           СІх

 

 

атом

электрон

ион

СІ0

 

 

СІ0

 

 

 

Дескриптор:

-заттардың  қанша  электрон  алғанын жазады

-атомның  ионын жазады

 

Кері байланыс       Бағдаршам

 

 

 

 

АКТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

жұптық  жұмыс

 

 

қима  қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима қағаз

    

Сабақтың соңы

3 мунут

 

 Қима      қағаздар

СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Барлық оқушылар сабақты  меңгеру  үшін «Суретті  сөйлет»  иондар түзілетінін ой қозғалса, басым  бөлігі үшін   иондар түзілетіндігін мысалмен  келтіреді.   Кейбір оқушылар атомдар мен иондардың салыстыру арқылы   ойларын саралап кестені толтыра алады.

«Бағдаршам» әдісі арқылы  кері байланыс  беремін

Сабақ бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша бағаланады.. Жеке, жұптық және топтық жұмысты орындау барысында жүргізіледі

Оқушыларға жағымды орта әзірлеу, сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру, техника қауыпсіздік ережелерінің орындалуын бақылауда ұстау. АКТ тиімділігі қолдануға жағдай жасау. Техника қауыпсіздігін ескеру.

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

 

 

2:

 

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

 

 

 

2:

 

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 





Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу