Ондық бөлшек
Математика
САБАҚ: 5.1.1.13 |
Мектеп: Аяған Шәжімбаев атындағы №3 Явленка орта мектебі |
||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Шоткина Нуркия Кенесаровна |
||||||||
Сынып 5 |
Қатысқандар: 16 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
1.Ондық бөлшек ұғымын меңгеру 2.Ондық бөлшектерді оқу және жазу |
||||||||
Ойлау дaғдыларының деңгейі |
Блум: білу, түсіну, қолдану |
||||||||
Сілтеме |
Блум, СТО, АКТ, 5-сынып оқулығы |
||||||||
Сабақтың типі |
Жаңа білімді меңгерту сабағы |
||||||||
Сабақ мақсаттары |
Ондық бөлшектерді оқиды және жазады |
||||||||
Бағалау критерийі |
Ондық бөлшек ұғымын түсінеді Ондық бөлшектерді ажыратады Ондық бөлшектерді оқиды Ондық бөлшектерді жазады Жай бөлшектерді ондық бөлшекпен жазуды меңгереді |
||||||||
Колданылатын әдіс-тәсілідер |
СТО, АКТ, жас ерекшелігіне сай оқыту, топтық, жұптық, жеке жұмыс, ойын, кері байланыс, бағалау |
||||||||
Құндылықтар |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы |
||||||||
Пәнаралық байланыс |
Орыс тілі, ағылшын тілі |
||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: ондық бөлшектерді дұрыс оқи алады, жаза алады |
||||||||
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: сандар-числа-numbers бөлшек – дроби – fraction Ондық бөлшек – десятичные дроби – dicimals |
|||||||||
Күтілетін нәтиже |
Ондық бөлшекті оқуды және жазуды орындайды |
||||||||
Алдыңғы білім |
Жай бөлшектерді, аралас сандарды оқуды, жазуды біледі. Осы игерілген алдыңғы білімдерін «5.1.1.13» тақырыбында қолданады |
||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||
Жоспарланған уақыт есебі
|
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) |
Ресурстар |
|||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбері Топқа бөлу: (3мин) |
Психологиялық тренинг: Бір оқушы бөлшек санын айтады екінші ажыратады қандай бөлшек екнін. Топқа бөлу: (Оқушылар алма ағашынан алма теріп алады ) |
3ойын тобы
|
|||||||
Білу (2 мин)
3 минут |
Өткенді қайталау: Сәйкестендір тесті Дұрыс бөлшек Бұрыс бөлшек Аралас сан №2 а)Мына сандарды оқы, бүтін және бөлшек бөліктерін ажырат:
б) Осы сандардың арасынан бөлімі 10; 100; 1000 болатын сандарды теріп алыңыз. Тақтада жауабы шығады Қалыптастырушы бағалау Қандай қорытынды шығаруға болады? Оқушылардан сұрау Сонымен балалар бөлімі 10;100;1000 т.с.с. болатын бөлшектерді қандай бөлшектер деп ойлайсыздар?(оқушылар осы жерде ондық бөлшек деп ойлаймыз деп айтады) |
(Окушылардың не білетіндері анықталады)
Оқушылардан сұрау
Бағдар шам арқылы бағаланады
|
|||||||
Сабақтың ортасы Түсіну (7 мин)
(5 мин)
(10 мин)
Сергіту сәті (2 мин)
(3 мин)
|
Жаңа сабақ: Мәтінмен жұмыс 1-топ 2-топ 3-топ Үтір арқылы жазылған бөлшек сандар ондық бөлшектер деп аталады. Ондық бөлшектердің жазылуында үтірдің сол жағында- ондық бөлшектің бүтін бөлігі жазылады, ал оң жағында ондық бөлшектің бөлшек бөлігі жазылады. Мысалы: 2,3- 2- бүтін бөлігі, 3- бөлшек бөлігі ; 5,03-5- бүтін бөлігі, 3- бөлшек бөлігі
Бөлімдері 10; 100; 1000 т.с.с болатын жай бөлшектің бөлімінде қанша нөл бар болса, ондық бөлшек түрінде жазғанда үтірден кейін сонша таңба болуы тиіс. Мысалы:
3 топ Ондық бөлшектерді оқығанда алдымен бүтін бөлігі оқылады, содан кейін бөлімі ретінде ең кіші разряды шығыс септігінде оқылады.
52,256- елу екі бүтін мыңнан екі жүз елу алты 102,00243- жүз екі бүтін жүз мыңнан екі жүз қырық үш
1. Ондық бөлшектерді жазыңдар: 1. Нөл бүтін оннан тоғыз; 0,9 2. Нөл бүтін жүзден он жеті: 0,17 3. Нөл бүтін жүзден үш;0,03 4. Екі бүтін мыңнан үш жүз он бес; 2,315 5. Үш бүтін жүзден бес;3,05 2. Аралас сандарды ондық бөлшек түрінде жазыңдар: а) жеті бүтін мыңнан он тоғыз; ә) бес бүтін жүзден жиырма жеті. Оларды аралас сан түрінде жаз. 3. Сандарды оқыңдар: а) 0,4; ә) 2,04; б) 0,41; в) 2,004
Критериалды бағалау : өзін –өзі бағалайды Тақтада жауабы шығады Жеке жұмыс: Деңгейлік тапсырмалар 2 тапсырма: а) Дұрыс бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазыңдар: 1) ; 2) 3) ә) Бұрыс бөлшектерді ондық бөлшек түрінде жазыңдар: 1) ; 2) ; 3) б) Аралас сандарды ондық бөлшек түрінде жазыңдар: 1) 2) 3)
Ауада сегіз санын салу. Оқушылар орындарынан тұрып, бірінші - оң қолмен 3 рет 8 санын салады, екінші - сол қолмен 3 рет 8 санын салады, үшінші - екі қолмен 3 рет 8 санын салады. Осы жаттығуларды бірнеше рет қайталайды. 3 тапсырма: Оқулықпен жұмыс есеп №597 (1,2,3,4,5,6,7,8 )
Жауабы тақтада шығады (бағдар шам арқылы бағалайды) |
А4 парағына оқулықтан алған білімдерін постерге түсіру, оны қорғау
Өзін –өзі бағалайды
Дәптермен жұмыс (өзін –өзі бағалайды)
Өзін –өзі бағалайды
|
|||||||
Үйге тапсырма |
§34 бет 203 оқу №597,№598 есептер Шығармашылық жұмыс «Ондық бөлшектер» туралы тарихи мәліметтер тауып әкелу |
Оқушылар күнделікке үй жұмысын жазып алады |
|||||||
Бағалау |
|
Өз өздерін бағалайды |
|||||||
Сабақтың соңы 5 минут Қортындылау
Кері байланыс
|
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау. Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім
|
Карточкалар, смайликтер |
|||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?