Сутектік байланыс 2-сабақ (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
Пән: Химия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Химиялық байланыс
Сабақтың тақырыбы: Сутектік байланыс 2-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): . 10.1.4.12 сутектік байланыстың түзілу механизмін түсіну;.
Сабақ мақсаттары: сутектік байланыстың түзілу механизмін түсінеді;
Ұйымдастыру: сәлемдесу. Өткен сабақты еске түсіру.
«Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушылардың ойы жинақталады, өткен тақырыпты еске түсіреді.
1. Металдық байланыс қалай пайда болады?
2. Металдық және коваленттік байланыстардың ұқсастығы мен айырмашылығы неде?
3. Металдық кристалдық торы бар заттарға қандай физикалық қасиеттер тән?
(оқушылардың дұрыс жауаптарын ауызша мадақтау)
Топқа бөлу. Шаңырақ әдісі. Ақпыз,қара,сарымыз аларды таңдап бөліп алады. Оқушылар 3 түсті таңдағайынбыз бәріміз деп шаңырақ астына тұрғызу. Лентайды.
Ескертпе:Оқушы саны мен неше топқа бөлінетіндігі ескеріледі
Сабақтың басында ой шақыру мақсатында «Суретті сөйлет» формасындағы активити сабақтың концептың анықтау үшін қолданылады.
- Мына үш суретті бір – бірімен не байланыстырады?
Сабақтың концептісі анықталған кейін, мұғалім сабақтың тақырыбы «Сутектік байланыс» екендігін айтады.
Оқушылардың назарына сабақтың мақсаты мен сабақтың барысында қол жеткізетін оқыту мақсаттары ұсынылады.
Фронталды сұрақ:
- келесі формуладағы қосылыстар (Сu ,NaCl, O2,НF) қандай химиялық байланыс түріне жатады?
Оқушылар бірден фторсутектен басқа қосылыстардағы байланыс түрін сенімді анықтайды. Себебі бұған дейін олар химиялық байланыстың типтерінен ковалентті полярлы, ковалентті полярсыз, металдық байланыстарды және иондық байланыстарды оқыған болатын. Фторсутектегі химиялық байланысты да ковалентті полярлы байланыспен шатыстыруы мүмкін.
1-жаңа сабақ игеру- Мәтінмен жұмыс.мәтінді оқиды,топта «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы топта талдайды-ТЖ
Сутектік байланыс дегеніміз не? Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, сутектік байланыстың не екендігін әр түрлі ойларды ортаға салу арқылы бір шешімге келеді.
Кейін оқушылар топта тақырыпты талдау барысында талқыланған деректерді постерге түсіреді де, «Ыстық картоп» әдісі бойынша 2 минуттан кейін постерлерін ауыстырады, 2-топ алдыңғы топтың жазған деректерін толықтырады, осылайша барлық топ бір-бірінң постерлерін толықтырады .
Ескертпе: Әр топқа тек бір түсті ғана қалам немесе маркермен жазу ескертіледі. (Мысалы: 1-топ: қызыл, 2-топ: көк, 3-топ:жасыл)
Топтар бір-бірін «2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы бағалау.......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Химиялық байланыс
Сабақтың тақырыбы: Сутектік байланыс 2-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): . 10.1.4.12 сутектік байланыстың түзілу механизмін түсіну;.
Сабақ мақсаттары: сутектік байланыстың түзілу механизмін түсінеді;
Ұйымдастыру: сәлемдесу. Өткен сабақты еске түсіру.
«Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушылардың ойы жинақталады, өткен тақырыпты еске түсіреді.
1. Металдық байланыс қалай пайда болады?
2. Металдық және коваленттік байланыстардың ұқсастығы мен айырмашылығы неде?
3. Металдық кристалдық торы бар заттарға қандай физикалық қасиеттер тән?
(оқушылардың дұрыс жауаптарын ауызша мадақтау)
Топқа бөлу. Шаңырақ әдісі. Ақпыз,қара,сарымыз аларды таңдап бөліп алады. Оқушылар 3 түсті таңдағайынбыз бәріміз деп шаңырақ астына тұрғызу. Лентайды.
Ескертпе:Оқушы саны мен неше топқа бөлінетіндігі ескеріледі
Сабақтың басында ой шақыру мақсатында «Суретті сөйлет» формасындағы активити сабақтың концептың анықтау үшін қолданылады.
- Мына үш суретті бір – бірімен не байланыстырады?
Сабақтың концептісі анықталған кейін, мұғалім сабақтың тақырыбы «Сутектік байланыс» екендігін айтады.
Оқушылардың назарына сабақтың мақсаты мен сабақтың барысында қол жеткізетін оқыту мақсаттары ұсынылады.
Фронталды сұрақ:
- келесі формуладағы қосылыстар (Сu ,NaCl, O2,НF) қандай химиялық байланыс түріне жатады?
Оқушылар бірден фторсутектен басқа қосылыстардағы байланыс түрін сенімді анықтайды. Себебі бұған дейін олар химиялық байланыстың типтерінен ковалентті полярлы, ковалентті полярсыз, металдық байланыстарды және иондық байланыстарды оқыған болатын. Фторсутектегі химиялық байланысты да ковалентті полярлы байланыспен шатыстыруы мүмкін.
1-жаңа сабақ игеру- Мәтінмен жұмыс.мәтінді оқиды,топта «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы топта талдайды-ТЖ
Сутектік байланыс дегеніміз не? Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, сутектік байланыстың не екендігін әр түрлі ойларды ортаға салу арқылы бір шешімге келеді.
Кейін оқушылар топта тақырыпты талдау барысында талқыланған деректерді постерге түсіреді де, «Ыстық картоп» әдісі бойынша 2 минуттан кейін постерлерін ауыстырады, 2-топ алдыңғы топтың жазған деректерін толықтырады, осылайша барлық топ бір-бірінң постерлерін толықтырады .
Ескертпе: Әр топқа тек бір түсті ғана қалам немесе маркермен жазу ескертіледі. (Мысалы: 1-топ: қызыл, 2-топ: көк, 3-топ:жасыл)
Топтар бір-бірін «2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы бағалау.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?