Әлемді өзгертетін жаңалықтар (Жаратылыстану, 5 сынып, IV тоқсан)

 Әлемді өзгертетін жаңалықтар (Жаратылыстану, 5 сынып, IV тоқсан)

Пән: Жаратылыстану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Әлемді өзгертетін жаңалықтар
Сабақ тақырыбы: Әлемді өзгертетін жаңалықтар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 5.7.1.1 Әлемді өзгертуші жаңалықтарға мысалдар келтіру
5.7.2.1 Зерттеу сұрағы бойынша қорытындыны тұжырымдау
Сабақ мақсаттары: • Ғылыми жаңалықтар мен өнертабыстардың не екенін
• Жаңалықтардың әлемді қалай өзгертетінін біліп, түсінетін болады.

Сабақ басында:
- топқа бөлу. (АКТ арқылы 3 топқа бөлу)
- оқушылардың зейінін шоғырландыруға
Мұғалім іс-әрекеті: Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында тренинг өткізеді, оқушыларға сұрақтар қояды.
Қызығушылықты ояту:
-Оқушыларды ортаға шақырып «Шаттық» шеңбері тренингін өткізу.
-Миға шабуыл:
1. Жаңалықтар әлемді қалай өзгертеді?
2. «Ақылды материалдар» дегеніміз не?
3. альберт Эйнштейн бірде «Барлығы балалық шақтан ненің мүмкін, ненің мұмкін емес екенін біледі. Алайда, үнемі мұны біле бермейтін надан табылады. Жаңалықты ашушы да сол»,- дейді Қалай ойлайсыңдар, оның сөзін біздің тарауымыздың атауымен байланыстыруға болады ма?
Оқушы іс-әрекеті:
Оқушылар қойылған сұрақтарға жұпта талқылап жұмыстанады. Содан кейін мұғалімнің қойған сұрағына жауап береді.
Тақырыбы: Әлемді өзгертетін жаңалықтар
Мақсаты:
5.7.1.1 Әлемді өзгертуші жаңалықтарға мысалдар келтіру
5.7.2.1 Зерттеу сұрағы бойынша қорытындыны тұжырымдау
Мұғалім іс-әрекеті: суреттерге сай топтық жұмыс ұйымдасытрады. Әр топқа сурет-тапсырма үлестіреді.
«Отты алу эволюциясы» тақырыбына ауызша әңгіме құрастыру.
Оқушы іс-әрекеті: Топпен жұмыстанады. Топ ішінде талқылайды. Қойылған сұрақтарға жауап береді.
Мұғалім іс-әрекеті: Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды. Осы сұрақтар бойынша сұхбат ұйымдастырады.
1. Адам оттың бар екенін, және қалай пайда болғанын қайдан білді?
2. Ол адам тіршілік әрекетіне қалай әсер етті?
Оларға жаңа тақырып ұсынады. Бүгінгі сабақта олар әлемді өзгерткен жаңалықтар туралы әңгімелейді.
Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар кітаппен жұмыстанады. Жаңалық дегеніміз не? екендігін қарайды және талқылайды.
Мұғалім іс-әрекеті: Электромагниттік толқындардың ашылуына мысалдар келтіреді. Электромагниттік толқындардың ашылуы құралдардың пайда болуына себеп болды, яғни күнделікті қолданылатын. Сонымен мұғалім оқушыларға өнертабыс ұғымын қалыптастырады, бір-бірінен айырмашылығы қандай екендігіне талдау жасайды.
Оқушылардың Зерттеу жұмысы:
Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларды топқа бөліну және қауәпсіздік ережесімен таныстырады.
1-топ: Үстелде көрсетілген заттардан 2-суретте көрсетліген аспапты құрастыр.Аспапты шұғылшаға орналастыр. Судың баяу ағынана пластикалық калақ кесетері бар тығынды орналастыр.
3-топ: Қағаздан жасалған шаршыны диагоналі бойынша ортасына жеткізбей қиып ал. Шаршының ортасына қағаздың төрт ұшын бүгіп, оны батырмамен таяқшаға бекіт. Модел дайын. Оған фенннен ауа ағынын бағытта немесе үрле.
Осыдан кейін зерттеу нәтижелері бойынша талқылау жүргізеді. Сұрақтар:
Не байқадың?
Қалай ойлайсың бұл құбылысты қайда пайдалануға болады?........


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇
  • Автор: Umit
  • 368



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Ораза айт намазы уақыты Қазақстан қалалары бойынша
» Биыл 1 сыныпқа өтініш қабылдау 1 сәуірде басталып, 2024 жылғы 31 тамызға дейін жалғасады.
» Жұмыссыз жастарға 1 миллион теңгеге дейінгі ҚАЙТЫМСЫЗ гранттар. Өтінім қабылдау басталды!