Қорқыттың нақыл сөздері №1 (8 сынып, I тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Дананың сөзі - ақылдың көзі
Сабақтың тақырыбы: Қорқыттың нақыл сөздері №1
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу
Сабақ мақсаттары;
Оқушылар:
• үзінділерді өңдеу тәсілін меңгереді;
• креативті жазба жұмысын орындайды.
Сабақ барысы:
1.Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
2. Тапсырма: Қорқыт атаның нақыл сөздері мен қазақтың мақал-мәтелдерін салыстырыңдар.
Қорқыт атаның нақыл сөздері Қазақтың мақал-мәтелдері
Анадан өнеге көрмеген қыз
жаман, атадан тағылым алмаған ұл жаман. Ондай бала ел басын құ
рап, үйінен дәм беруге де жарамайды. Ананың көңілі балада болар. Ата көрген – оқ жонар, Ана көрген – тон пішер.
Ананың көңілі балада, баланың көңілі далада.
ҰҚСАСТЫҚТАРЫ
Отбасындағы тәлім-тәрбие, үлгі-өнеге.
Тапсырма шарты, қадамдары жан-жақты түсіндіріледі. Оқушылар жеке жұмыс жасайды.
3. Ж. «Кейіпкерге хат»
1- қадам: Қорқыт ата нақылдарын оқиды.
2 - қадам: Кейіпкерін анықтайды. Кейіпкерлер: Қорқыт, жастар, ата-ана, бала.
3- қадам: Оқушылар кейіпкерге хат жазу барысында бірнеше жуан, жоғары дәрежелі сұрақ қоюы керек.
Егер ... , не болар еді? Неге...? Неліктен ...?
4- қадам: Осы сұрақтарға өзі мүмкіндігінше балама жауап ұсынуы қажет. Мүмкін,... ... болған шығар?
5- қадам: Хат соңында кейіпкерге ұсыныс жазылады.
Дескриптор
- Қорқыт нақылдарын шолып оқиды;
- кейіпкерін нақтылайды;
- жоғары деңгейлі бірнеше сұрақ қояды;
- өз сұрақтарына балама жауаптар ұсынады;
- ұсыныс жасайды.
Қабілеті жоғары оқушылар жоғары деңгейлі сұрақтар шығару жолдарын қабілеті төмендеу оқушыларға үйретеді.
4. «Ыстық орындыққа» шақырылған оқушы жауаптары тыңдалып, кері байланыс беріледі.......
Бөлім атауы: Дананың сөзі - ақылдың көзі
Сабақтың тақырыбы: Қорқыттың нақыл сөздері №1
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу
Сабақ мақсаттары;
Оқушылар:
• үзінділерді өңдеу тәсілін меңгереді;
• креативті жазба жұмысын орындайды.
Сабақ барысы:
1.Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
2. Тапсырма: Қорқыт атаның нақыл сөздері мен қазақтың мақал-мәтелдерін салыстырыңдар.
Қорқыт атаның нақыл сөздері Қазақтың мақал-мәтелдері
Анадан өнеге көрмеген қыз
жаман, атадан тағылым алмаған ұл жаман. Ондай бала ел басын құ
рап, үйінен дәм беруге де жарамайды. Ананың көңілі балада болар. Ата көрген – оқ жонар, Ана көрген – тон пішер.
Ананың көңілі балада, баланың көңілі далада.
ҰҚСАСТЫҚТАРЫ
Отбасындағы тәлім-тәрбие, үлгі-өнеге.
Тапсырма шарты, қадамдары жан-жақты түсіндіріледі. Оқушылар жеке жұмыс жасайды.
3. Ж. «Кейіпкерге хат»
1- қадам: Қорқыт ата нақылдарын оқиды.
2 - қадам: Кейіпкерін анықтайды. Кейіпкерлер: Қорқыт, жастар, ата-ана, бала.
3- қадам: Оқушылар кейіпкерге хат жазу барысында бірнеше жуан, жоғары дәрежелі сұрақ қоюы керек.
Егер ... , не болар еді? Неге...? Неліктен ...?
4- қадам: Осы сұрақтарға өзі мүмкіндігінше балама жауап ұсынуы қажет. Мүмкін,... ... болған шығар?
5- қадам: Хат соңында кейіпкерге ұсыныс жазылады.
Дескриптор
- Қорқыт нақылдарын шолып оқиды;
- кейіпкерін нақтылайды;
- жоғары деңгейлі бірнеше сұрақ қояды;
- өз сұрақтарына балама жауаптар ұсынады;
- ұсыныс жасайды.
Қабілеті жоғары оқушылар жоғары деңгейлі сұрақтар шығару жолдарын қабілеті төмендеу оқушыларға үйретеді.
4. «Ыстық орындыққа» шақырылған оқушы жауаптары тыңдалып, кері байланыс беріледі.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?