№16 сабақ Өнерлінің қолы алтын Презентация құрастыру (3 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Бөлімі: Өнер
Тақырыбы: №16 сабақ Өнерлінің қолы алтын. Презентация құрастыру
Оқу мақсаты: (Оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес) 3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттермен мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық, презентация т.б.) құрастыру
3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу
3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар жасай алады:
-үлгі негізінде тірек сөздерді қолданып, презентация құрап жазады;
-үлгі негізінде зат есімдерді жекеше түрде тәуелдейді;
-сөз құрамы сызбасы негізінде негізгі және туынды зат есімдерді анықтайды;
Оқушылардың көбі жасай алады:
-үлгі негізінде презентация құрап жазады;
-тәуелдік жалғаулары кестесі негізінде зат есімдерді жекеше түрде тәуелдейді;
-негізгі және туынды зат есімдерді ажыратады;
Оқушылардың кейбірі жасай алады:
-презентацияны өз бетінше құрай алады;
-зат есімдерді жекеше түрде тәуелдейді;
-туынды зат есімдер жасай алады.
Сабақ барысы:
Психологилық ахуал
Мұғалімнің сұрағы:
1. Әрбір адам?
2. Әрбір сабақ?
3. Әрбір ісің?
4. Әрбір сөзің?
Оқушылардың жауабы:
1. Туысым, досым, бауырым
2. Үйрену, ұғу, ұлағат
3. Тірлік, тірек, адамдық
4. Шындық, бірлік, адалдық
Өткенді пысықтау
(Ж.Ж. М.К) «Сағат дос » әдісі
Оқушылар дәптеріне сағаттың суретін салады. Негізгі қажетті уақыт 12:00, 15:00, 18:00, 21:00 Сыныпты аралай жүріп қай уақытта кіммен кездесетінін жазады. Кездесетін оқуыш қайталанбау керек.
Мұғалім әр уақытты айтқан кезде, оқушылар бір-бірімен жұптасады.
Жұпта талқылайды: Үйге берілген тапсырманы талдау. (Өнер түрлері тақырыбына сурет/фотосуреттер, қанатты сөздер, мақал, жұмбақ, өлең жинастырып келу.)
12:00
Өнер туралы суретті талдау
15:00
Өнер туралы мақалды талдау
18:00
Өнер туралы жұмбақты талдау
21:00
Өнер туралы өлеңді талдау
3.4.2.2 (Ұ )1-тапсырма «Көңілді қалпақ» ойыны
Оқушылар шеңбер бойына тұрады. Мұғалім әнді қосқан
кезде, оқушылар қолдарындағы қалпақты шеңбер бойындағы балаларға кезектесіп кигізуі тиіс. Әуен тоқтағанда қалпақ кімнің қолында болса, сол оқушы сұраққа жауап береді.
1-сұрақ
Отан сөзін жекеше түрде тәуелдеп айт
2-сұрақ
Тәуелдік жалғау дегеніміз не?
3-сұрақ
Достар сөзін көпше түрде тәуелдеп айт
4-сұрақ
Тәуелдік жалғау неше жақта айтылады?
5-сұрақ
Дәптер сөзін жекеше түрде тәуелдеп айт
6-сұрақ
Зат есім дегеніміз не?
7-сұрақ
Туынды зат есімге мысал келтір
Дескриптор:
-Сұраққатрға жауап береді
Қ.Б: мадақтау арқылы
Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қоюына болады......
Бөлімі: Өнер
Тақырыбы: №16 сабақ Өнерлінің қолы алтын. Презентация құрастыру
Оқу мақсаты: (Оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес) 3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттермен мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық, презентация т.б.) құрастыру
3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу
3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар жасай алады:
-үлгі негізінде тірек сөздерді қолданып, презентация құрап жазады;
-үлгі негізінде зат есімдерді жекеше түрде тәуелдейді;
-сөз құрамы сызбасы негізінде негізгі және туынды зат есімдерді анықтайды;
Оқушылардың көбі жасай алады:
-үлгі негізінде презентация құрап жазады;
-тәуелдік жалғаулары кестесі негізінде зат есімдерді жекеше түрде тәуелдейді;
-негізгі және туынды зат есімдерді ажыратады;
Оқушылардың кейбірі жасай алады:
-презентацияны өз бетінше құрай алады;
-зат есімдерді жекеше түрде тәуелдейді;
-туынды зат есімдер жасай алады.
Сабақ барысы:
Психологилық ахуал
Мұғалімнің сұрағы:
1. Әрбір адам?
2. Әрбір сабақ?
3. Әрбір ісің?
4. Әрбір сөзің?
Оқушылардың жауабы:
1. Туысым, досым, бауырым
2. Үйрену, ұғу, ұлағат
3. Тірлік, тірек, адамдық
4. Шындық, бірлік, адалдық
Өткенді пысықтау
(Ж.Ж. М.К) «Сағат дос » әдісі
Оқушылар дәптеріне сағаттың суретін салады. Негізгі қажетті уақыт 12:00, 15:00, 18:00, 21:00 Сыныпты аралай жүріп қай уақытта кіммен кездесетінін жазады. Кездесетін оқуыш қайталанбау керек.
Мұғалім әр уақытты айтқан кезде, оқушылар бір-бірімен жұптасады.
Жұпта талқылайды: Үйге берілген тапсырманы талдау. (Өнер түрлері тақырыбына сурет/фотосуреттер, қанатты сөздер, мақал, жұмбақ, өлең жинастырып келу.)
12:00
Өнер туралы суретті талдау
15:00
Өнер туралы мақалды талдау
18:00
Өнер туралы жұмбақты талдау
21:00
Өнер туралы өлеңді талдау
3.4.2.2 (Ұ )1-тапсырма «Көңілді қалпақ» ойыны
Оқушылар шеңбер бойына тұрады. Мұғалім әнді қосқан
кезде, оқушылар қолдарындағы қалпақты шеңбер бойындағы балаларға кезектесіп кигізуі тиіс. Әуен тоқтағанда қалпақ кімнің қолында болса, сол оқушы сұраққа жауап береді.
1-сұрақ
Отан сөзін жекеше түрде тәуелдеп айт
2-сұрақ
Тәуелдік жалғау дегеніміз не?
3-сұрақ
Достар сөзін көпше түрде тәуелдеп айт
4-сұрақ
Тәуелдік жалғау неше жақта айтылады?
5-сұрақ
Дәптер сөзін жекеше түрде тәуелдеп айт
6-сұрақ
Зат есім дегеніміз не?
7-сұрақ
Туынды зат есімге мысал келтір
Дескриптор:
-Сұраққатрға жауап береді
Қ.Б: мадақтау арқылы
Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қоюына болады......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?