Менің әжем - ісмер №10 сабақ (3 сынып, III тоқсан, 5 бөлім)
Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өнер
Сабақ тақырыбы: Менің әжем - ісмер №10 сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.3.2.1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
3.3.3.1 мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, әңгімелеу/сипат тау мәтінін анықтау
Сабақ мақсаттары:
• Оқыған мәтіндегі негізгі ойды түсіну
• Мәтіннің жанрын анықтау
Оқушылардың барлығы: оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді, қолдау арқылы мәтін жанрын анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі: мәтіндегі қажетті ақпаратты табады, мәтін жанрын анықтайды, мәтіндердегі ақпараттарды салыстырады.
Оқушылардың кейбірі: мәтіннің жанрлық ерекшеліктерін түсіндіреді, мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту.
(Ұ) «Иә» және «Жоқ» ойыны.
Сандық ағаштан жасалады.
Сандыққа киім, ыдыс салады.
Сандық домалақ болады.
Сандықты оюмен безендіреді.
Сандық төртбұрышты болады.
Сандық – орыс халқының бұйымы.
Оюдың бір түрі болады.
Құс қанаты деген ою болады.
Оюды ыдысқа, киімге, сөмкеге салады.
Үй тапсырмасын тексеру
(Ө) Жаттауға берілген өлеңдегі жолдарды толықтыру.
Көрші әжей ____________,
Барып тұрам күнде мен.
Құрмет тұтып ____________ ,
___________ үйренем.
____________ сүйеніп,
Қайран қалып ____________.
Көре білсең түсініп,
Одан көп _______ ұғасың.
«Балмұздақ таяқшалары» әдісімен бірнеше оқушыдан өлеңді жатқа сұрау.
Сыныптастары «3 шапалақ» әдісімен бағалайды, пікір айту арқылы себебін түсіндіреді.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
• Оқыған мәтіндегі негізгі ойды түсінемін.
• Мәтіннің жанрын анықтаймын.
(МК, Ұ) Жаңа сөзбен жұмыс.
Жаңа сөздерді суретті сөздік арқылы меңгерту
Тоқу, кілем
Сөз тіркестері мен сөйлемдер құру.
Оюлы кілем, кілем тоқу
Тіл дамыту сұрақтары:
Кілемді қайда іледі немесе жаяды?
Кілемді неден тоқиды?
Кілемді қалай безендіреді?
(Ж) Екі мәтінді оқып, мазмұнымен танысады.
Алтын қолды әже
Бірде Айжан көшеге ою салынған кішкентай сөмкесімен шықты. Оны көрген құрбысы Дана:
-Қандай керемет сөмке! Бұны қайдан алдың? -деп сұрады.
-Бұл – әжемнің сыйлығы. Менің әжем бәрін жасайды. Кілем тоқиды, кесте тігеді, – деді Айжан мақтанып.
- Әжеңнің қолы алтын екен, - деді Дана.
Менің әжем - шебер
Менің әжем әсем кілем тоқудың шебері. Ол түрлі кілемдер тоқиды. Маған да үйретеді. Әжем кілемге қызыл, жасыл, сары оюлар салды. Әжемнің жасаған кілемі әдемі болды. Кілем маған ұнады.
(Ж) Мәтін мазмұны бойынша кестені толтырады.
Сөйлемдерді оқып, қай мәтінге сәйкес екенін анықтайды.
№ Мәтіннен үзінділер Сөйлемдер қай мәтіннен алынған?
Алтын қолды әже
Менің әжем - шебер
1 Қыз оюлы сөмкесімен көшеге шықты. +
2 Әжесі кілемге түрлі түсті оюлар салды. +
3 Құрбысы сөмкені көріп таңқалды. +
4 Әжесінен кілем тоқуды үйренді. +
5 Оюлы сөмке – әжесінің сыйлығы. +
6 Әжесі кесте тігеді. +
“Пайыздық көрсеткіш”
(өзіңді бағала)
100% 75% 50% 25% ......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өнер
Сабақ тақырыбы: Менің әжем - ісмер №10 сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.3.2.1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
3.3.3.1 мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, әңгімелеу/сипат тау мәтінін анықтау
Сабақ мақсаттары:
• Оқыған мәтіндегі негізгі ойды түсіну
• Мәтіннің жанрын анықтау
Оқушылардың барлығы: оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді, қолдау арқылы мәтін жанрын анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі: мәтіндегі қажетті ақпаратты табады, мәтін жанрын анықтайды, мәтіндердегі ақпараттарды салыстырады.
Оқушылардың кейбірі: мәтіннің жанрлық ерекшеліктерін түсіндіреді, мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту.
(Ұ) «Иә» және «Жоқ» ойыны.
Сандық ағаштан жасалады.
Сандыққа киім, ыдыс салады.
Сандық домалақ болады.
Сандықты оюмен безендіреді.
Сандық төртбұрышты болады.
Сандық – орыс халқының бұйымы.
Оюдың бір түрі болады.
Құс қанаты деген ою болады.
Оюды ыдысқа, киімге, сөмкеге салады.
Үй тапсырмасын тексеру
(Ө) Жаттауға берілген өлеңдегі жолдарды толықтыру.
Көрші әжей ____________,
Барып тұрам күнде мен.
Құрмет тұтып ____________ ,
___________ үйренем.
____________ сүйеніп,
Қайран қалып ____________.
Көре білсең түсініп,
Одан көп _______ ұғасың.
«Балмұздақ таяқшалары» әдісімен бірнеше оқушыдан өлеңді жатқа сұрау.
Сыныптастары «3 шапалақ» әдісімен бағалайды, пікір айту арқылы себебін түсіндіреді.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
• Оқыған мәтіндегі негізгі ойды түсінемін.
• Мәтіннің жанрын анықтаймын.
(МК, Ұ) Жаңа сөзбен жұмыс.
Жаңа сөздерді суретті сөздік арқылы меңгерту
Тоқу, кілем
Сөз тіркестері мен сөйлемдер құру.
Оюлы кілем, кілем тоқу
Тіл дамыту сұрақтары:
Кілемді қайда іледі немесе жаяды?
Кілемді неден тоқиды?
Кілемді қалай безендіреді?
(Ж) Екі мәтінді оқып, мазмұнымен танысады.
Алтын қолды әже
Бірде Айжан көшеге ою салынған кішкентай сөмкесімен шықты. Оны көрген құрбысы Дана:
-Қандай керемет сөмке! Бұны қайдан алдың? -деп сұрады.
-Бұл – әжемнің сыйлығы. Менің әжем бәрін жасайды. Кілем тоқиды, кесте тігеді, – деді Айжан мақтанып.
- Әжеңнің қолы алтын екен, - деді Дана.
Менің әжем - шебер
Менің әжем әсем кілем тоқудың шебері. Ол түрлі кілемдер тоқиды. Маған да үйретеді. Әжем кілемге қызыл, жасыл, сары оюлар салды. Әжемнің жасаған кілемі әдемі болды. Кілем маған ұнады.
(Ж) Мәтін мазмұны бойынша кестені толтырады.
Сөйлемдерді оқып, қай мәтінге сәйкес екенін анықтайды.
№ Мәтіннен үзінділер Сөйлемдер қай мәтіннен алынған?
Алтын қолды әже
Менің әжем - шебер
1 Қыз оюлы сөмкесімен көшеге шықты. +
2 Әжесі кілемге түрлі түсті оюлар салды. +
3 Құрбысы сөмкені көріп таңқалды. +
4 Әжесінен кілем тоқуды үйренді. +
5 Оюлы сөмке – әжесінің сыйлығы. +
6 Әжесі кесте тігеді. +
“Пайыздық көрсеткіш”
(өзіңді бағала)
100% 75% 50% 25% ......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?