Серуенге шығамыз (таңдау бойынша) (1 сынып,4 бөлім )
Пән: Сауат ашу.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Бізді қоршаған әлем»
Сабақ тақырыбы: Серуенге шығамыз (таңдау бойынша)
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасы на сілтеме)1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен)
1.1.7.1 тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру (ұнайды/ ұнамайды)
1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар білу керек:Серуендеу барысында айналадағы заттарды бақылайды, сұрақтар қояды.
Көпшілігі: Көргендерін әңгімелеп айтады, сұрақтарға жауап береді
Кейбір оқушылар:
: Көргендерін әңгімелеп айтады, сұрақтарға жауап береді және жаза алады.
Сабақ барысы: (Ұ)Психологиялық ахуал
Қоңырау үні естілді,
Сабағымыз басталды.
Оқушылар тынышталып,
Қатар, қатар тік тұрды.
(МК)Жұмбақтар шешу
Оқушыларға табиғат құбылыстары жайлы жұмбақтар беріледі:
1/ Қоймасын қыс ақтарып,
Жердi жапты ақ мамық. (Қар)
2/ Ағаштарды шайқайды,
Көзге көрiнбейдi.
Шарлағанда сай-сайды,
Бiр сәт ерiнбейдi. (Жел)
3/ Аспаннан домалап,
Көп моншақ төгiлдi.
Бусанып жон-алап,
Терледi, керiлдi. (Жаңбыр)
4/ Жаңбыр жуды жерiмдi,
Көкте өрмек керiлдi. (Кемпiрқосақ)
5/ Аспанды от қамшы осады,
Ащы үнiн ышқынып қосады. (Найзағай)
-Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбын, осы жұмбақтардың шешуін тапқан соңбілеміз.Жұмбақтарды оқып, шешуін топта отырып талқылаңдар.Шешуін табыңдар.
-Қар, жаңбыр, кемпірқосақ, найзағай,бұршақ- осының бәрін бір сөзбен қалай айтуға болады?
ТАБИҒАТ ҚҰБЫЛЫСТАРЫ
-Қалай ойлайсыңдар бүгін сабақта не істейміз, нені үйреніп-білеміз?Қандай мақсаттарға қол жеткізуіміз керек?
/оқушылардың жауаптарын тыңдау/
(МК)Табиғат дыбыстарын тыңдату
-Балалар, мен сендерге табиғат дыбыстарын естіртемін. Әр дыбысқа назар аударуларыңды сұраймын.Қай табиғат құбылысы екенін анықтаңдар.
(Ұ) «Ойлан, тап!» ойыны
Оқушылардың іс-әрекеттері:Оқушылар қима кағаздардағы табиғат құбылысы жазылған сөйлемді оқиды.Бұл құбылыс жылдың қай мезгілінде болатынын айтады да сәйкес суретке іледі.
Боран соғады.
Нөсер жаңбыр жауады.
Көлдер мұз болып қатады.
Жапырақтар сарғаяды.
Қар жауады.
Бұршақ жауады.
Найзағай жарқылдайды.
Кемпірқосақ шығады.
Құйын ұйытқиды.
Жаңбыр жауады.
Сергіту сәті:
Жел улейді: У - у - у – у
Қатты жел соқты: Гу - гу - гу – гу
Құйын келіп биледі: Зу - зу - зу – зу
Жапырақтар қол соқты: Ду - ду - ду - ду
(Ө)Суретпен жұмыс
Оқушылардың іс-әрекеттері: Оқушыларға суреттер беріледі. Суреттерде бейнеленген табиғат құбылытары жайлы сөйлем құрастырып жазады.
Тапсырма:Сурет бойынша сөйлем құрастыр.
(Қ)Оқушылардың:
• суреттің мазмұнын түсіну;
• мазмұнына сүйене отырып, сөйлем жаза білуқабілетін бағалаймын....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Бізді қоршаған әлем»
Сабақ тақырыбы: Серуенге шығамыз (таңдау бойынша)
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасы на сілтеме)1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен)
1.1.7.1 тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру (ұнайды/ ұнамайды)
1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар білу керек:Серуендеу барысында айналадағы заттарды бақылайды, сұрақтар қояды.
Көпшілігі: Көргендерін әңгімелеп айтады, сұрақтарға жауап береді
Кейбір оқушылар:
: Көргендерін әңгімелеп айтады, сұрақтарға жауап береді және жаза алады.
Сабақ барысы: (Ұ)Психологиялық ахуал
Қоңырау үні естілді,
Сабағымыз басталды.
Оқушылар тынышталып,
Қатар, қатар тік тұрды.
(МК)Жұмбақтар шешу
Оқушыларға табиғат құбылыстары жайлы жұмбақтар беріледі:
1/ Қоймасын қыс ақтарып,
Жердi жапты ақ мамық. (Қар)
2/ Ағаштарды шайқайды,
Көзге көрiнбейдi.
Шарлағанда сай-сайды,
Бiр сәт ерiнбейдi. (Жел)
3/ Аспаннан домалап,
Көп моншақ төгiлдi.
Бусанып жон-алап,
Терледi, керiлдi. (Жаңбыр)
4/ Жаңбыр жуды жерiмдi,
Көкте өрмек керiлдi. (Кемпiрқосақ)
5/ Аспанды от қамшы осады,
Ащы үнiн ышқынып қосады. (Найзағай)
-Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбын, осы жұмбақтардың шешуін тапқан соңбілеміз.Жұмбақтарды оқып, шешуін топта отырып талқылаңдар.Шешуін табыңдар.
-Қар, жаңбыр, кемпірқосақ, найзағай,бұршақ- осының бәрін бір сөзбен қалай айтуға болады?
ТАБИҒАТ ҚҰБЫЛЫСТАРЫ
-Қалай ойлайсыңдар бүгін сабақта не істейміз, нені үйреніп-білеміз?Қандай мақсаттарға қол жеткізуіміз керек?
/оқушылардың жауаптарын тыңдау/
(МК)Табиғат дыбыстарын тыңдату
-Балалар, мен сендерге табиғат дыбыстарын естіртемін. Әр дыбысқа назар аударуларыңды сұраймын.Қай табиғат құбылысы екенін анықтаңдар.
(Ұ) «Ойлан, тап!» ойыны
Оқушылардың іс-әрекеттері:Оқушылар қима кағаздардағы табиғат құбылысы жазылған сөйлемді оқиды.Бұл құбылыс жылдың қай мезгілінде болатынын айтады да сәйкес суретке іледі.
Боран соғады.
Нөсер жаңбыр жауады.
Көлдер мұз болып қатады.
Жапырақтар сарғаяды.
Қар жауады.
Бұршақ жауады.
Найзағай жарқылдайды.
Кемпірқосақ шығады.
Құйын ұйытқиды.
Жаңбыр жауады.
Сергіту сәті:
Жел улейді: У - у - у – у
Қатты жел соқты: Гу - гу - гу – гу
Құйын келіп биледі: Зу - зу - зу – зу
Жапырақтар қол соқты: Ду - ду - ду - ду
(Ө)Суретпен жұмыс
Оқушылардың іс-әрекеттері: Оқушыларға суреттер беріледі. Суреттерде бейнеленген табиғат құбылытары жайлы сөйлем құрастырып жазады.
Тапсырма:Сурет бойынша сөйлем құрастыр.
(Қ)Оқушылардың:
• суреттің мазмұнын түсіну;
• мазмұнына сүйене отырып, сөйлем жаза білуқабілетін бағалаймын....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?