Тентек болма № 6 (3 сынып, I тоқсан, 2 бөлім)
Пән: Қазақ тілі Т2
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
2-бөлім Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
Сабақ тақырыбы: Тентек болма № 6
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 3.1 Оқу түрлерін қолдану
3.3.1.1* мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
3.2.3.1* белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
Мәтінді шолып оқиды, мұғалімнің көмегімен тақырып бойынша диалогке қатысады, үлгі бойынша жай сөйлем құрастырады.
Оқушылардың көпшілігі:
Мәтінді түсініп, шолып оқиды, тақырып бойынша диалогке қатысады, сұхбаттасын түсінеді, үлгі бойынша жай және құрмалас сөйлем құрастырады.
Оқушылардың кейбірі:
Мәтіннің негізгі ойын түсінеді, диалогке қатысады және сұхбаттасының ойын толықтырады, сөйлем құрастыруда сөздердің орын тәртібін сақтайды.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту. «Ақ пен қара» ойыны
Оқушылар шеңбер жасап, ақ пен қара болып араласып тұрады. Мұғалім «Ақ» дегенде оқушылар адал, батыл, тапқыр, тәртіпті, сабырлы, ал «Қара» дегенде қорқақ, жалқау, сенімсіз, ерке, тентек, шулы деп айтады.
Оқушылар «Менің атым Қожа» киносының қысқаша үзіндісін көру арқылы және суреттер бойынша жаңа сабақтың мазмұнын болжайды.
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру
- мәтінді мәнерлеп, шолып оқимын;
- тақырып бойынша диалогке қатысамын;
- үлгі бойынша жай және құрмалас сөйлем құрастырамын.
(Ұ, МК) Жаңа сөздерді меңгерту: ерке, тентек, шула
1. Осы сөздердің мағыналарын суреттері арқылы меңгерту
Ерке – әжесінің еркесі, ерке болу, ерке бала
Тентек (бұзақы) – тентек бала, тентек болу
Шула – балалар шулады, сынып шулады
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
- мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;
- оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді қайталайды, дауыстап оқиды, тізбекпен оқиды;
3. Сөйлемдер құрастыру.
Марат әжесінің еркесі. Тентек бала сабақта шулайды.
5. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады.
(МК) Грамматикалық қоржын. Оқушыларды теңеумен таныстыру. Ол үшін оқушылар берілген сөйлемдерді оқып, талдайды. Теңеу жасайтын жұрнақтар және шылаулармен (секілді, сияқты) танысады. Берілген сөздерді байланыстырып теңеулер жасайды.
сияқты ыстық.
сияқты суық.
-дай шулады.
-дай күшті
-дай қорқақ
(Ж) Оқушылар кестеде берілген сөздер мен суреттерді пайдаланып, теңеу жасайды. Теңеулерімен сөйлемдер құрастырады.
Аққу
Тау
Қарлығаш
Тас
ауыр
биік
әдемі
адал
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі
Оқылым алды тапсырмасы.
(Ж) Мәтінді оқымас бұрын таныс емес сөздерге түсінік беріледі. Шолып оқу дағдысын еске түсіреді. 2 минут өткеннен кейін, оқулықты жауып, есінде қалған мәліметті жұбына айтып береді. Содан кейін кітапты қайтадан ашып, мәтінді оқуды жалғастырады. Оқушылар бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
Кері байланыс:
Тапсырманы орындауда не қиын болды?
(Ұ) Оқылым кезіндегі тапсырма.
Мәтінді мәнерлеп оқиды, сұрақтарға жауап береді.
Қанат пен Жансая аулада ойнайды. Қанат Жансаяның добын сұрайды. Жансая бермейді. Қанат Жансаяның добын тартып алады. Жансая жылайды. Бір қария шулап жүрген балаларды көреді, оларды өзіне шақырады.
Қария Қанатқа:
- Балам, сен жігітсің, қыздарды ренжітуге болмайды. Тентек болма! - дейді.
Жансаяға:
- Ерке қызым, ойыншықтарыңмен бөлісе білу керек, - дейді.
Қанат пен Жансая өз әрекеттері туралы ойланды. Екеуі татуласты.
(Ұ) «Кофе таяқшалары» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді:
Мәтіндегі кейіпкерлерді ата.
Қанат пен Жансая аулада не істеді?
Неліктен Қанат Жансаяның добын тартып алды?
Қария Қанатқа қандай ақыл айтты?
Қария Жансаяға не деді?
Қанат пен Жансая өз қателіктерін түсінді ме?
Қайсысының әрекеті дұрыс деп ойлайсыңдар?
Оқылымнан кейінгі тапсырма
(Ж) Оқушылар теңеулерді қолданып, мәтіндегі кейіпкерлерді сипаттайды. Ол үшін Т-кестесін толтырады. Ұсынылған сөздер мен сөз орамдарын пайдаланады.
Қанат Жансая
Сөздер мен сөз орамдары:
- Менің ойымша / менің пікірімше ......., себебі ........ .
Дескриптор:
мәтінді мәнерлеп, қатесіз оқиды;
сұрақтарға жауап береді;
кейіпкерлерді сипаттайды;
теңеуді дұрыс қолданады;
өз ойын дәлелдейді.
Кері байланыс. «Смайликтер» арқылы кері байланыс жасайды.
- тапсырманы дұрыс орындадым, қате жоқ
- тапсырманы орындауда қателерім болды.
- тапсырманы орындау маған қиын болды.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
2-бөлім Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
Сабақ тақырыбы: Тентек болма № 6
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 3.1 Оқу түрлерін қолдану
3.3.1.1* мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
3.2.3.1* белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.5.1.5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
Сабақ мақсаттары:
Оқушылардың барлығы:
Мәтінді шолып оқиды, мұғалімнің көмегімен тақырып бойынша диалогке қатысады, үлгі бойынша жай сөйлем құрастырады.
Оқушылардың көпшілігі:
Мәтінді түсініп, шолып оқиды, тақырып бойынша диалогке қатысады, сұхбаттасын түсінеді, үлгі бойынша жай және құрмалас сөйлем құрастырады.
Оқушылардың кейбірі:
Мәтіннің негізгі ойын түсінеді, диалогке қатысады және сұхбаттасының ойын толықтырады, сөйлем құрастыруда сөздердің орын тәртібін сақтайды.
Сабақ барысы: Қызығушылықты ояту. «Ақ пен қара» ойыны
Оқушылар шеңбер жасап, ақ пен қара болып араласып тұрады. Мұғалім «Ақ» дегенде оқушылар адал, батыл, тапқыр, тәртіпті, сабырлы, ал «Қара» дегенде қорқақ, жалқау, сенімсіз, ерке, тентек, шулы деп айтады.
Оқушылар «Менің атым Қожа» киносының қысқаша үзіндісін көру арқылы және суреттер бойынша жаңа сабақтың мазмұнын болжайды.
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру
- мәтінді мәнерлеп, шолып оқимын;
- тақырып бойынша диалогке қатысамын;
- үлгі бойынша жай және құрмалас сөйлем құрастырамын.
(Ұ, МК) Жаңа сөздерді меңгерту: ерке, тентек, шула
1. Осы сөздердің мағыналарын суреттері арқылы меңгерту
Ерке – әжесінің еркесі, ерке болу, ерке бала
Тентек (бұзақы) – тентек бала, тентек болу
Шула – балалар шулады, сынып шулады
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
- мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды;
- оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді қайталайды, дауыстап оқиды, тізбекпен оқиды;
3. Сөйлемдер құрастыру.
Марат әжесінің еркесі. Тентек бала сабақта шулайды.
5. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады.
(МК) Грамматикалық қоржын. Оқушыларды теңеумен таныстыру. Ол үшін оқушылар берілген сөйлемдерді оқып, талдайды. Теңеу жасайтын жұрнақтар және шылаулармен (секілді, сияқты) танысады. Берілген сөздерді байланыстырып теңеулер жасайды.
сияқты ыстық.
сияқты суық.
-дай шулады.
-дай күшті
-дай қорқақ
(Ж) Оқушылар кестеде берілген сөздер мен суреттерді пайдаланып, теңеу жасайды. Теңеулерімен сөйлемдер құрастырады.
Аққу
Тау
Қарлығаш
Тас
ауыр
биік
әдемі
адал
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі
Оқылым алды тапсырмасы.
(Ж) Мәтінді оқымас бұрын таныс емес сөздерге түсінік беріледі. Шолып оқу дағдысын еске түсіреді. 2 минут өткеннен кейін, оқулықты жауып, есінде қалған мәліметті жұбына айтып береді. Содан кейін кітапты қайтадан ашып, мәтінді оқуды жалғастырады. Оқушылар бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
Кері байланыс:
Тапсырманы орындауда не қиын болды?
(Ұ) Оқылым кезіндегі тапсырма.
Мәтінді мәнерлеп оқиды, сұрақтарға жауап береді.
Қанат пен Жансая аулада ойнайды. Қанат Жансаяның добын сұрайды. Жансая бермейді. Қанат Жансаяның добын тартып алады. Жансая жылайды. Бір қария шулап жүрген балаларды көреді, оларды өзіне шақырады.
Қария Қанатқа:
- Балам, сен жігітсің, қыздарды ренжітуге болмайды. Тентек болма! - дейді.
Жансаяға:
- Ерке қызым, ойыншықтарыңмен бөлісе білу керек, - дейді.
Қанат пен Жансая өз әрекеттері туралы ойланды. Екеуі татуласты.
(Ұ) «Кофе таяқшалары» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді:
Мәтіндегі кейіпкерлерді ата.
Қанат пен Жансая аулада не істеді?
Неліктен Қанат Жансаяның добын тартып алды?
Қария Қанатқа қандай ақыл айтты?
Қария Жансаяға не деді?
Қанат пен Жансая өз қателіктерін түсінді ме?
Қайсысының әрекеті дұрыс деп ойлайсыңдар?
Оқылымнан кейінгі тапсырма
(Ж) Оқушылар теңеулерді қолданып, мәтіндегі кейіпкерлерді сипаттайды. Ол үшін Т-кестесін толтырады. Ұсынылған сөздер мен сөз орамдарын пайдаланады.
Қанат Жансая
Сөздер мен сөз орамдары:
- Менің ойымша / менің пікірімше ......., себебі ........ .
Дескриптор:
мәтінді мәнерлеп, қатесіз оқиды;
сұрақтарға жауап береді;
кейіпкерлерді сипаттайды;
теңеуді дұрыс қолданады;
өз ойын дәлелдейді.
Кері байланыс. «Смайликтер» арқылы кері байланыс жасайды.
- тапсырманы дұрыс орындадым, қате жоқ
- тапсырманы орындауда қателерім болды.
- тапсырманы орындау маған қиын болды.....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?